Mam 14 lat i 164 cm wzrostu. Ile powinnam ważyć?

Witam, mam 14 lat, 164 cm wzrostu i ważę 59 kg. Ile powinnam ważyć? Jaką dietę stosować i które ćwiczenia wykonywać?
14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 21,9 i znajduje się w okolicy 90 centyla na siatkach centylowych, co oznacza tendencję do nadwagi i powinnaś zwrócić większą uwagę na swój sposób odżywiania i aktywność fizyczną. Twoja masa powinna wynosić maksymalnie właśnie tyle. Korzystna byłaby utrata kilku kilogramów, ale może się okazać, że za jakiś czas urośniesz i Twoja masa ciała nie będzie zbyt duża.
W Twoim wieku nie wolno się odchudzać, ale jeśli będziesz się zdrowo odżywiać i regularnie ruszać, np.: pływać, biegać, spacerować intensywnie czy jeździć na rowerze, to Twoja masa powinna się unormować, zwłaszcza, że jeszcze rośniesz i proporcje Twojego ciała będą się zmieniać.

Zapoznaj się z piramidą żywienia, która pokazuje jak powinna wyglądać Twoja dieta.

Jedz regularne posiłki, 4-5 razy dziennie.
Unikaj słodyczy, fast foodów, słodzonych napojów, tłustych potraw - są to bogate źródła kalorii, tłuszczu oraz cukru.

Pozdrawiam