Mam 14 lat i ważę aż 92 kg! Mam dość siebie i tego wszystkiego - do wakacji chcę schudnąć!

Ćwiczę na w-f., do szkoły chodzę na nogach, ale mam blisko. Strasznie szybko się meczę, choć staram się dużo ćwiczyć. Do szkoły przeważnie biorę dwie bułki. Mam 170 cm wzrostu. Chcę schudnąć na wesele kuzyna (19czerwca). Pomocy!

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę. Nie powinnaś jednak stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które szczególnie w Twoim wieku mogą negatywnie wpłynąć na rozwój psychofizyczny.

Rozwiązaniem będzie regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawyki żywieniowe.
Przede wszystkim powinnaś zrezygnować z niezdrowych przekąsek i potraw. Unikaj produktów typu fast-food, słodyczy, chipsów, gotowych dań, słodkich i gazowanych napojów. Ogranicz także spożycie tłustych serów, podrobów, serków topionych, typu fromage, pleśniowych i innych.

Codziennie spożywaj
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Pamiętaj też o aktywności fizycznej. Ćwicz na lekcjach w-fu, ale także poza szkołą. Zapisz się na basen lub wybierz się na rower. Przykładowe ćwiczenia do wykonywania w domu znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.