Mam 14 lat - mogę mieć raka?

Mam 14 lat. Któregoś dnia wyczułam w prawej piersi kulkę. Była wtedy jeszcze całkiem mała i trochę bolała przy dotyku, ból ustał. Po pewnym czasie, dzień przed miesiączką, kulka się sporo powiększyła, ból był nie do wytrzymania, pierś była gorąca i spuchnięta. Połknęłam lek, który podała mi mama. Następnego dnia była tak samo duża, w dolnej części piersi, natomiast bolała tylko przy dotyku. Co to może być? Potwornie się boję.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na podstawie Pani objawów i wieku o raku piersi myślałabym jako o ostatniej możliwości. Z dużym prawdopodobieństwem jest to zmiana zapalna w obrębie gruczołu. Należy jednak pamiętać, że każdą zmianę w piersi trzeba skontrolować u lekarza ginekologa, ponieważ badanie jest podstawową składową, potrzebną do ustalenia diagnozy i pokierowania ewentualną dalszą diagnostyką. Najlepiej zgłosić się do lekarza w pierwszej fazie cyklu miesięcznego (czyli w ciągu ok. 2 tygodni po miesiączce), ale jeżeli się nie uda to w każdym innym terminie.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o zmianach łagodnych w piersiach.