Mam 14 lat, ważę 57 kg - czy to nadwaga?

Mam 14 lat. Ważę 57 kg i mam 165 cm. Nie lubię chodzić do szkoły, codziennie się denerwuję. Mam 40 minut do szkoły w jedną stronę. Chodzę na nogach bo lubię dużo chodzić, lubię biegać, ale to tylko tyle jeśli chodzi o sport. 2 lata temu chorowałam na ostrą anemię. Teraz boję się, że mam nadwagę. Czy moja waga jest odpowiednia ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja waga oraz wzrost oscylują w okolicach 75. centyla. Są to wartości prawidłowe dla Twojego wieku. Proporcje budowy ciała wydają się być zachowane. Odchudzanie nie jest absolutnie konieczne. W wieku dojrzewania należy stosować się do zasad prawidłowego odżywiania dla dzieci i młodzieży. Zakładają one między innymi spożywanie urozmaiconych posiłków. W diecie nie powinno zabraknąć nabiału oraz warzyw i owoców. Należy wystrzegać się cukru oraz słodzonych napojów gazowanych. Regularna aktywność fizyczna poprawia kondycję organizmu.