Trudności z zasypianiem - czy to depresja?

Mam dopiero 15 lat i od kilku miesięcy mam trudności z zasypianiem. Często muszę zażywać tabletki nasenno - uspokajające na bazie ziół (Heviran). Aby usnąć muszę mieć idealną ciszę, co nie zawsze się zdarza, dlatego używam zatyczek do uszu. Od tego czasu mam także okropne wahania nastroju. Przez kilka dni, szczególnie wieczorami, chce mi się strasznie płakać, nie umiem się pozbierać. Potem przez jakiś czas mam normalny nastrój tzn. nie płaczę, śmieję się, czasami zdarza się również że normalnie zasypiam. Od pewnego czasu również nie mam ochoty spotykać się z najlepszą przyjaciółka i innymi koleżankami. Pogorszyły się między nami relacje, prawie w ogóle ze sobą nie rozmawiamy (z przyjaciółką). Nie umiem o tym powiedzieć nikomu, nawet mamie, z którą miałam świetny kontakt. Nie dlatego, że mogłaby mnie wyśmiać (chociaż tego też się boję), ale nie wiem jak jej o tym powiedzieć. Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi, jeśli jest to możliwe w miarę szybkiej. Z góry dziękuję. Weronika.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Weroniko, pierwsza kwestia to leki ziołowe, które stosujesz. Heviran to lek przeciwwirusowy wydawany na receptę. Albo pomyliłaś się w jego nazwie (mam taka nadzieję), albo zażywasz niewłaściwy lek. Proponowałabym Ci w pierwszej kolejności zadbać o właściwą higienę snu. Zwróć uwagę na to, aby kłaść się spać i wstawać o tej samie porze, zasypiać w chłodnym, ciemnym, dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Na dwie godziny przed snem unikaj jasnego oświetlenia, jedzenia, słuchania pobudzającej muzyki itp. Jeśli potrzebujesz ciszy zatyczki do uszu są bardzo dobrym sposobem. Prawdopodobnie potrzeba idealnej ciszy przy zasypianiu wiąże się z silnym napięciem i koncentracją na tym, aby zasnąć. Np. kiedy w Twojej pamięci rozgrywają się jeszcze trudne sytuacje z bieżącego dnia, a chciałabyś już o nich zapomnieć i zasnąć. Spróbuj pod koniec dnia napisać na kartce uczucia, które Ci towarzyszyły tego dnia. Co czujesz, jaki masz nastrój. Co wydarzyło się tego dnia, co było OK, co nie. Jeśli wydarzyło się coś nieprzyjemnego: jaka była twoja reakcja, czy jest coś co możesz z tym zrobić, czy sprawa jest już "zamknięta". Powinnaś pozamykać wszystkie bieżące sprawy przed snem. Zamiast tabletek najlepiej jakbyś wieczorem wypiła herbatę z melisy, słuchała spokojnej muzyki, którą lubisz itp.

Mam wrażenie, że Twój problem po części wiąże się z utrudnioną komunikacją z mamą oraz przyjaciółkami. Piszesz, że nie masz ochoty się z nimi spotykać. Zastanów się, gdzie ma to swoje źródło. Co się zmieniło, dlaczego tak się dzieje? Sposobem na lepszą komunikację jest mówienie o swoich uczuciach. Jeśli chcesz porozmawiać z mamą, chociaż nie wiesz jak, spróbuj właśnie o tym jej powiedzieć: że czujesz się źle, że nie wiesz jak to powiedzieć, że boisz się, że Ciebie wyśmieje. Przedstawiając wprost to, co czujesz nie krytykujesz drugiej osoby, a otwierasz się przed nią i zachęcasz ją do kontaktu. Myślę, że od tego powinnaś zacząć. Jeśli nadal będziesz czuła się źle zachęcałabym Ciebie do osobistej konsultacji z psychologiem. Pozdrawiam serdecznie!