Mam 158 cm wzrostu: czy zdołam jeszcze urosnąć?

Mam 13 lat  rocznikowo 14. Mój wzrost to 158 cm i nie wiem ile jeszcze mogę urosnąć. Czy za niedługo mogę już mierzyć 170 cm? Jeśli tak, jak długo mogłabym rosnąć do takiego wzrostu? Ważę 40 kg.

13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Szybkość procesów zachodzących w okresie dojrzewania jest indywidualna dla każdego człowieka. Odnosi się to również do zmian wzrostu. Często bywa tak, że zwiększenie długości ciała ma charakter skokowy. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w Pani przypadku okres dojrzewania nie został zakończony. Nie da się określić końcowej długości ciała, gdyż zależy ona od wielu czynników. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinna Pani porozmawiać z rodzicami oraz, w razie potrzeby, skonsultować się z pediatrą.