Mam 159 cm wzrostu i ważę 65 kg - czy to dobrze?

Mam 159 wzrostu i ważę 65 kg, chociaż ostatnio schudłam z 1kg, bo spadają mi spodnie. Czy jestem gruba? Wyzywają mnie chłopcy w klasie, ale moim zdaniem to kto się lubi ten się czubi jestem najładniejsza w klasie. Czy ja jestem gruba? Pomocy!!!
KOBIETA ponad rok temu

Witaj,

podajesz za mało danych (brakuje Twojego wieku), aby precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Twoje aktualne BMI wynosi 25,7 i jeżeli jesteś w wieku pomiędzy 12 a 18 lat to faktycznie ważysz za dużo (12-13 lat - występuje u Ciebie otyłość, 14-18 lat - masz nadwagę).

Na pewno wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, a także zwiększenie aktywności fizycznej przyniesie Ci korzyści dla zdrowia, a przy okazji pozbędziesz się zbędnych kg.
Przeanalizuj swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i porównaj je ze "zdrowymi", następnie wprowadź zmiany.
Główne zasady, na które powinnaś zwrócić uwagę:

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Na pewno na początku będzie to trudne dla Ciebie, ale po niedługim czasie Twój organizm przyzwyczai się.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu. Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drozdzówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smazone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spozycie soli.
4. pij duzo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, zebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepsze efekty przyniesie Ci godzina ruchu dziennie. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Agnieszka Kuczewska