Mam 16 lat - czy mogę brać tabletki antykoncepcyjne?

Witam, mam pytanie, Czy jak mam 16 lat mogę zacząć brać tabletki antykoncepcyjne? I jak zacząć je brać, bo nie mam zielonego pojęcia?

16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego osoba niepełnoletnia zobowiązana jest do wizyty w gabinecie ginekologicznym wraz z rodzicem lub prawnym opiekunem. U dziewcząt, które ukończyły 16 rok życia, a nie są jeszcze pełnoletnie, przeprowadzenie badania ginekologicznego, diagnostyki i leczenia (w tym i przepisanie środków antykoncepcyjnych) wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i jej rodzica/opiekuna prawnego.
Ponadto proszę pamiętać, żelekarz nie ma obowiązku przepisania środków antykoncepcyjnych osobie poniżej 18 roku życia.