Mam 16 lat i uporczywe wzdęcia: jak mogę sobie pomóc?

Witam. Mam 16 lat i od około roku mam uporczywe wzdęcia, które bardzo mi przeszkadzają, zwłaszcza w weekendy, gdy jestem z chłopakiem, wtedy wzdęcia pojawiają się wieczorem. Próbuję je zatrzymywać, lecz boli mnie wtedy brzuch. Boję się gdziekolwiek chodzić, jak np. urodziny, które trwają do późna, nocleg u koleżanek. Nie wiem naprawdę co robić. Z moim odżywianiem jest kiepsko, ponieważ jestem typem "wybrednym" - dużo rzeczy nie lubię, chociaż wagę mam dobrą - 158 cm i 53 kg. Proszę o pomoc.

16 LAT ponad rok temu

Witam.

Przyczyną wzdęć, czyli gromadzenia się gazów jelitowych może być połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia, picia oraz rozmowy w czasie posiłku. Powodem może być też zwiększone wydzielanie śliny (np. u osób żujących gumę), a także stres psychiczny, lęk. Inne przyczyny to picie napojów gazowanych oraz nietolerancja pokarmowa np. nietolerancja laktozy – organizm nie ma enzymu trawiącego ten związek, w związku z tym laktoza ulega fermentacji i powoduje gromadzenie się gazów w jelitach. Dodatkowo zbyt długie siedzenie oraz zbyt małe ilości przyjmowanych płynów, również mogą się przyczyniać do wzdęć. Spróbuj zaobserwować u siebie co może być przyczyną tych nieprzyjemnych dolegliwości i wyeliminuj je.

Pozdrawiam.