Mam 16 lat - jak masa będzie dla mnie idealna?

Witam! Mam 16 lat. Chciałam zapytać, czy przy moim wzroście i wadze powinnam martwić się o swoją linię. Mianowicie przy wzroście 161cm ważę 63 kg. Sprawdzałam swój wskaźnik BMI i wychodzi ponad 24, a od tego nie daleko do przekroczenia granicy 25. Czy powinnam zastosować jakąś dietę? Muszę się przyznać, że nie prowadzę zbytnio zdrowego trybu życia: mało śpię, jadam rzadko i dużo, nie jem regularnych posiłków, nie jem śniadań, najadam się na noc, jem raczej tłusto( mama gotuje "domowe obiadki"), jem dużo owoców, lecz mało warzyw. Sport lubię, lecz teraz w okresie zimowym zażywam mało ruchu. Mam trochę tłuszczyku na brzuchu, biodrach i nogach, chciałabym to jakoś zrzucić. Mam również rozstępy, które wydaje mi się są wynikiem dojrzewania, wiem, że się ich nie pozbędę. Próbowałam już coś z tym robić, lecz mało skutecznie. Czy są jakieś skutecznie sposoby (kremy itp.) , aby je zmniejszyć? Wracając do mojej wagi, zdaję sobie sprawę, że drakońskie diety w moim wieku nie są niczym dobrym, ale czy nie mogłabym jakoś zrzucić tych 5-6 kg, aby nie odbiło się to źle na moim zdrowiu? Jeśli jest taka możliwość to jak później utrzymać tą wagę, nie powracając do starej wagi (efekt jojo)? Jak mogę zmienić swoje nawyki żywieniowe i je utrzymać? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Hania

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Ze względu na nieustanny rozwój organizmu w wieku dojrzewania do oceny prawidłowości masy ciała oraz wzrostu stosowane są siatki centylowe. Za pomocą BMI można określić prawidłowość masy ciała u dorosłych. Po naniesieniu podanych przez Ciebie parametrów na wspomniane siatki centylowe można wywnioskować, że Twoja masa ciała jest odpowiednia dla wieku. Występuje pewna nieproporcjonalność masy w stosunku do wzrostu.

Na taki stan rzeczy może mieć wpływ prowadzenie niezdrowego trybu życia. Jeśli obawiasz się o proporcje swojego ciała powinnaś udać się na kontrolę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Odchudzanie na własną rękę w wieku dojrzewania jest przeciwwskazane.