Mam 163 cm wzrostu i ważę 69 kg. Czy to za dużo?

Jestem trzynastoletnią dziewczyną. Chodzę do 6 klasy. Kiedy ostatni raz byłam u pielęgniarki na bilansie, zdziwiła się, że tyle ważę, że tego po mnie nie widać. Tak, to prawda, ponieważ staram się NIE ubierać w obcisłe ciuchy. Kiedy jednak mam pójść na basen, czy poopalać się na plaży, to mam wrażenie, że wszyscy patrzą się na moje grube uda i brzuch. Kiedy byłam mała, byłam chudziutka, ale kiedy zaczęłam chodzić do szkoły, przybrałam na wadze (nie chodzę na szkolne obiady, jem w domu). Na lekcjach wf. (kiedy nie jestem chora/przeziębiona) bardzo się staram, choć czasami mam gorsze dni... Jakoś sobie radzę, ale chciałabym mieć ładną sylwetkę i płaski brzuch (zależy mi też na mniejszych udach). Przyjmuję lek (tabletki) i drugi (krople do nosa) - jestem alergiczką (na kurz i pleśń).

Witam!

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 26. Oznacza to, że masz lekką nadwagę. Trochę ćwiczeń i zamiana nawyków żywieniowych powinna przynieść efekty!

Masz 13 lat, dlatego pamiętaj, że każda restrykcyjna dieta odchudzająca nie będzie dla Ciebie korzystna. Musisz mieć odpowiednio dużo energii w postaci białek, tłuszczy i węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych, aby prawidłowo się rozwijać i rosnąć. Przybrałaś na wadze, ponieważ zaczęłaś dojrzewać. Jest to normalny proces i nie ma się czego obawiać. Większość osób „wyrasta z nadwagi”, jeśli zachowuje umiar w żywieniu i stosuje się do paru zasad.

Należy być aktywnym fizycznie przynajmniej 30 minut dziennie. Ćwicz nie tylko na wf., ale również w domu czy na podwórku. Zachęć koleżankę i ćwiczcie razem! Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Posiłki jedz często, co 3-4 godziny. Muszą być one lekkie i małe objętościowo. Powinno się spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Między posiłkami nie wolno podjadać. Posiłki powinny być jedzone powoli, aby organizm mógł się nasycić. Zwróć uwagę na nie przejadanie się. Należy pamiętać o śniadaniu, które jest bardzo ważne, aby przyspieszyć tempo metabolizmu na cały dzień, poprawić koncentrację i pamięć.

Unikaj tłustych wędlin, mięsa czerwonego, tłustych serów (żółty, topiony, pleśniowy), pełnotłustych produktów mlecznych.

Unikaj produktów typu fast food, chipsów, słodkich i gazowanych napoji, słonych przekąsek, słodyczy, słodkich bułek, ciastek i innych. Słodycze zastępuj galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

W każdym posiłku powinien znajdować się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe. Jedz 5 porcji warzyw w ciągu dnia. Spożywaj ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu. Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone.

Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij duże ilości płynów, przede wszystkim niegazowanej, niesmakowej wody. Może być to również słaba herbata, herbata zielona, czerwona, biała, owocowa lub ziołowa.

Pamiętaj, że powodzenie w odchudzaniu wymaga czasu i mobilizacji.

Pozdrawiam!