Mam 165 cm wzrostu i ważę 80kg, nie czuję się dobrze we własnym ciele - chcę schudnąć

1. Ważę 80kg mam skończone 15 lat jestem kobietą, mój tryb życia jest raczej siedzący a co do aktywności fizycznej to tylko lekcje wf-u 2.Próbowałam się odchudzać. Stosowałam dietę south beach, owocową i inne których nazw już nie pamiętam . 3.Tak moja babcia i tata są otyli 4.Byłam jedynie u kilu dietetyków, ale żadnych badań mi nie robili. 5. Dzień powszedni -zazwyczaj nie jadam śniadań bo nie mam rano na to czasu -kiedy wracam do domu około godziny 15/16 mam obiad np. pierś z kurczaka surówka i ziemniaki nie są to ani małe ani duże porcje - kolacje jem w godzinach od 19 do 22 zazwyczaj są ta 2 do 3 kanapek z szynką lub serem -przeważnie pije co chwile głownie napoje gazowane , woda niegazowana ,soki Dzień weekendowy - na śniadanie zjadam płatki kukurydziane z mlekiem około godziny 9/10 -obiad warzywa z patelni lub kurczak z ryżem średnie porcje około godziny 13/14 w zależności od tego kiedy rodzice idą do pracy -kolacja kanapki 2-3 lub jogurt owocowy -do picia : soki,herbata,kawa,napoje 6. Choruje jedynie na kolana nie mogę ich przeciążać więc nie mogę ćwiczyć zbyt dużo.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Rzeczywiście Twoja masa ciała jest zbyt duża.
Niemniej odchudzanie powinno przebiegać w porozumieniu z lekarzem/dietetykiem, gdyż jesteś w wieku, w którym szczególnie łatwo o niedobory składników pokarmowych.

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z "kartonów" (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże)
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to
- zrezygnuj z tłustych dodatków:
- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień
- poza zajęciami W-F, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS)
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Możliwe, że problem z kolanami wynika z nadmiernej masy ciała i obciążenia dolnych partii ciała (nie określiłaś na czym ten problem dokładnie polega).
Diety typu south beach etc. nie są polecane szczególnie tak młodym osobom.

Myślę, że rozwiązaniem były by dla Ciebie ćwiczenia w odciążeniu, np. na basenie, powinnaś je jednak skonsultować z fizjoterapeutą.

To, co bardzo rzuca się w oczy, to BRAK ŚNIADAŃ w Twoim planie dnia i BARDZO DŁUGIE PRZERWY MIĘDZY POSIŁKAMI.
Koniecznie to zmień!
Głodowanie przez cały dzień powoduje, że wieczorem zjadasz o wiele więcej.
Spada przemiana materii, ponieważ energia wraz z pożywieniem nie jest dostarczana równomiernie w ciągu dnia.
Naprawdę poczujesz różnicę włączając śniadania i jadając co 3 godziny.

Warto także wykonać badania lekarskie (m.in. stężenie hormonów tarczycy we krwi).

Pozdrawiam