Mam 17 lat i waże 67 kg - w jaki sposób schudnąć?

Witam! Jestem dziewczyną, mam 17 lat, 160cm, 67kg. Bardzo chcę, a wręcz pragnę pozbyć się tej strasznej nadwagi. Nie jestem zbyt ruchliwa z tego względu, iż kompletnie nie mam kondycji. Jedynie jeżdżę średnio co drugi dzień po około 10 km na rowerze. W szkole miałam zwolnienie z wf ze względu na to, że wcześniej złamałam nogę. Jestem strasznie uzależniona od słodyczy, ale też przystopowałam teraz w ostatnich dniach. Od soboty przystopowałam z jedzeniem. Dziś na przykład na śniadanie zjadłam serek wiejski z truskawkami i dwie kromki ciemnego pieczywa, a na deser banana. Na II śniadanie zjadłam bułkę i kawałek cienkiej kiełbaski. Później już jadłam kanapki z serkiem, a potem brzoskwinię, banana i 2 ogórki kiszone. W ciągu dnia piłam kawę zbożową inkę z dodatkiem mleka i cukru, a potem zieloną herbatę Lipton. Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby mi Pan/Pani udzielił/a informacji, ile kg powinnam schudnąć. Chciałabym bardzo ładnie wyglądać, jeszcze przed wrześniem, bo każdy na mnie aż dziwnie patrzy. Aż tak źle muszę wyglądać. Chciałabym także się dowiedzieć, jakie powinnam wykonywać ćwiczenia i ile czasu, ale tak, żeby się za bardzo nie zmachać. (Dodam, że nie mam dostępu do siłowni, basenów i tym podobnych z tego względu, że mieszkam daleko od centrum najbliższego miasta). Mam ten tłuszcz wszędzie. Brzuch odstający, uda i łydki grube, tyłek, ręce to samo. Generalnie, prawie wszyscy członkowie mojej rodziny są przy tuszy, ale to, chyba, nie oznacza, że ja nie mam szansy schudnąć dużej ilości kg? Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Marta Hat

Witam!

To ile chcesz schudnąć zależy od Twojego samopoczucia. Optymalna masa ciała to około 50-54kg.
Jak najbardziej możesz wdrożyć w życie zasady zdrowego odżywiania:

-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.

Utrata 10 kilogramów w ciągu miesiąca jest bardzo mało realna i doprowadziłaby najpewniej do efektu jo-jo. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych oraz wdrożenie treningu.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper, itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute, czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam serdecznie!