Mam 20 lat i 179 cm wzrostu. Co mogę zrobić, aby urosnąć parę cm?

Ważę 69-70 kg, mam 179 cm wzrostu i 20 lat (wczoraj skończone), mężczyzna, tryb życia raczej siedzący, bez nadmiernej aktywności, odkąd mam samochód, czyli jakieś 1,5 roku. Wcześniej basen, jazda rowerem, czasem biegi, gry w piłkę nożną, siatkówkę. Ojciec ma koło 180 cm wzrostu, może troszkę więcej, a matka około 160-165 cm. Dodam, że w wieku 17 lat miałem wzrost 177-178 cm, a więc przez te 3 lata urosłem zaledwie 1-2 cm. Jest szansa, abym poprzez treningi, diety, odżywki mógł dobić do około 185 cm, pobudzić jakoś ten wzrost (hormon HGH)? Chciałbym fachową poradę, co robić w tym kierunku, co jeść, pić, czego unikać, czy brać jakieś odżywki, stosować jakieś ćwiczenia? Czy mam jeszcze szansę coś zdziałać w wieku 20 lat? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pana BMI wynosi 21,56, wiec jest prawidłowe. Jednak nie należy na tym poprzestawać i kontynuować aktywność fizyczną. Proszę także zapoznać się z artykułem o prawidłowym żywieniu osób w Pana grupie wiekowej.
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-aktywnych-mezczyzn

Sprawa wzrostu jest bardzo indywidualna i zabiegi dietetyczne w Pana wieku mało mogą zdziałać. Nie istnieje dieta pobudzająca wzrost, jednak proszę nie zapominać, że do ok. 25 roku życia ustala się masa kostna, a co za tym idzie, należy organizmowi zapewnić odpowiednią (ale nie nadmiarową) podaż białka (z mleka i produktów mlecznych, mięsa, ryb i jaj).

Pozdrawiam