Następstwa metody Yuzpe

Mam 24 lata. W ostatnim roku miałam dość regularne miesiączki, przeciętnie 29-30 dni, dwa czy trzy razy po 32-33 (ale to chyba nic dziwnego biorąc pod uwagę mój niezdrowy tryb życia, stres, niewyspanie i złą dietę). Nie brałam żadnej antykoncepcji hormonalnej. Na początku grudnia zmieniłam klimat, mieszkam chwilowo w Indiach. Początkowo nie wpłynęło to zbytnio na moje cykle (29, 29, 33), ale przez cały marzec nie miałam miesiączki, ostatecznie dostałam ją po 50-dniowym cyklu. Ostatni cykl zaczął się 8 kwietnia. 20 kwietnia odbyłam stosunek i niestety pękła nam prezerwatywa. Ponieważ był to 13. dzień cyklu, a założyłam, że jednak mój przeciętny cykl trwa 29-30 dni, zdecydowałam się na antykoncepcję "po". Problem w tym, że 20 kwietnia byłam trochę daleko od cywilizacji i do miasta dotarłam w niedzielę rano, ponad 48 godzin po stosunku. W żadnym z trzech szpitali, w których byłam, nie udało mi się dotrzeć do ginekologa czy kogokolwiek, kto mógłby mi pomóc. Ostatecznie w akcie desperacji sięgnęłam po metodę Yuzpe. Jedyne tabletki, jakie udało mi się dostać bez recepty, to Microgynon 30. Wzięłam 4 tabletki (ok. 60 godzin po stosunku) i po 12 godzinach kolejne 4. Od czasu wzięcia tabletek pięć dni temu, mam kilka objawów, przede wszystkim niepokój, zaparcie i taki trochę PMS, dziwne kłucie w dole brzucha, jak tuż przed miesiączką. Jestem w jakiejś panice, nie dość, że boję się ciąży, to jeszcze boję się, że kompletnie rozregulowałam sobie cykl i teraz sama nie wiem, jakich następstw się spodziewać.

I tu kilka pytań: - Kiedy najwcześniej mogę zrobić test beta hcg, żeby uzyskać możliwie wiarygodny rezultat? - Od następnego cyklu chcę zacząć antykoncepcję hormonalną. Pytanie - kiedy zacznie się następny cykl? Czuję się jak tuż przed krwawieniem, a dziś jest 20. dzień cyklu. Wiem z doświadczeń koleżanek, że często po Yuzpe - kilka dni po wzięciu tabletek - dostawały krwawienia lub plamienia. Zakładając, że u mnie również niedługo pojawi się takie krwawienie, czy mam je liczyć jako normalną miesiączkę i początek nowego cyklu? Kiedy najwcześniej mogę zacząć brać Yasmin? Pytam o Yasmin, bo tutaj to najpopularniejszy środek, bez recepty. Niestety nie mogę zrobić żadnych badań, a bardzo potrzebuję antykoncepcji. - jeśli w ciągu dwóch-trzech dni nie zacznę krwawić, to czego mogę się spodziewać? Miesiączka pojawi się raczej później czy wcześniej? Czy może wystąpić jakieś niespodziewane krwawienie będące jeszcze skutkiem Yuzpe, po upływie więcej niż tygodnia od zastosowania tej metody?

Witam serdecznie! Zastosowana przez Panią metoda nie jest zalecana przez ginekologów. Jej zastosowanie często prowadziło do zaburzeń hormonalnych, będących przyczyną zaburzeń cyklu. W obecnej sytuacji, jeżeli chce Pani ostatecznie wykluczyć ciążę należy wykonać test ciążowy. Przyjmuje się, że test z krwi należy wykonać nie wcześniej niż 8 dni od ostatniego ryzykownego zbliżenia. Ze względu na zastosowanie metody Yuzpe niewiadomo, kiedy wystąpi pierwsza miesiączka. Jak słusznie Pani zauważyła, plamienie występujące w pierwszych 7 (zwykle 3) dniach od zażycia tabletek zwykle jest efektem ich przyjęcia. Później nie obserwowano podobnych dolegliwości. Kolejne będzie miesiączką, podczas której można zastanowić się nad rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niestety nie można przewidzieć, czy miesiączka pojawi się w wyznaczonym dniu czy później. Zwykle nie pojawia się wcześniej. Osobiście nie jestem zwolenniczką rozpoczynania stosowania antykoncepcji hormonalnej bez badań wstępnych. Wskazane byłoby przynajmniej oznaczenie ALT, AST oraz czasów krzepnięcia. Pozdrawiam