Mam 25 lat, czy w tym wieku jest moźliwa menopauza?

Witam. Mam 25lat i od jakiegoś czasu co któryś z kolei cykl zanikał mi okres. Ostatnio zniknął na dwa miesiące, myślałam, że jestem w ciąży, ale nie. Do tego zaczęłam tyć. Mam problem z oddawaniem moczu w sensie, że bardzo często potrzebuje do toalety i te okropne skoki temperatur, raz mi jest gorąco bardzo, a za drugim razem zimno. Czy to może być menopauza w tym wieku? Jakie badania powinnam zrobić? Jola

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani
Menopauza w tak wczesnym wieku jest bardzo rzadka najczęściej po usunięciu jajników. Jednak w Pani przypadku raczej nie wchodzi to w grę. Przyczyn zaburzeń miesiączkowania jest bardzo wiele jednakże dodatkowe objawy takie jak zaburzenia termoregulacji czy częstomocz mogą wskazywać na przyczynę, infekcyjną lub hormonalną związaną z przysadką.

Koniecznie musi Pani udać się do endokrynologa ginekologicznego, który zbada funkcję Pani przysadki. Należy również wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi, biochemię, by wykluczyć przewlekłą infekcję.