Mam 48 lat, nie mam okresu - czy to może być ciąża?

Witam!
Mam ponad 48 lat i obawy o ciążę? Miesiączki miałam regularne co 29 dni, jednak ostatnio się zmieniło. Przeszłam w ostatnim miesiącu wiele stresów, byłam opiekunem na zielonej szkole, tam dostałam okres, ale wcześniej o 3 dni. Na dwa dni przed okresem byliśmy w Łebie na ruchomych wydmach i wówczas mogłam podziębić jajniki, gdyż było gorąco, trasa ciężka a potem po chwilowej przerwie na plaży weszłam do zimnego morza, aby pilnować dzieci. Po powrocie jeszcze trwał okres jakieś 4 dni. Następnie współżyłam z mężem zaraz po zakończeniu okresu (stosunek przerywany) i jeszcze 7 dni po okresie też przerywany. Jak do tej pory nie mam okresu, czyli ponad tydzień.
Teraz trochę pobolewają mnie piersi tak, jak zawsze przed okresem, a temperatura wynosi od 3 dni 36.7.

Witam serdecznie!

Stosunek przerywany przez wielu specjalistów nie jest uznawany za metodę antykoncepcji. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi aż 25, co oznacza że aż 25 kobiet na 100 stosujących wyłącznie tę metodę antykoncepcji zajdzie w ciążę w przeciągu roku.

Jeżeli miesiączka nie pojawiła się w terminie a doszło do zbliżenia zawsze warto wykluczyć ciążę. Może to Pani zrobić w przychodni wykonując test ciążowy z krwi lub w domu wykonując klasyczny test z moczu. Ze względu na fakt, iż oba stosunki miały miejsce ponad 14 dni temu oba testy dadzą Pani wiarygodny wynik.

Oczywiście sam fakt, że spóźnia się okres nie musi świadczyć o ciąży. Taka sytuacja może być związana zarówno ze zmianą klimatu oraz wspomnianym stresem. Jeżeli jednak jest Pani aktywna seksualnie zawsze należy brać pod uwagę ewentualną ciążę.

Pozdrawiam