Czy w czasie menopauzy powinnam zabezpieczać się przed ciążą?

Mam 50 lat. Stosowałam Mirenę, ale w związku z objawami menopauzy lekarz ginekolog usunął ją. Zastosował HTZ (nie jest środkiem antykoncepcyjnym). Czy powinnam stosować jakieś zabezpieczenia przed ciążą, czy może już nie jestem płodna? Mam USG dopochwowe: Trzon macicy o wymiarze AP 38mm. Endometrium jednorodne o szerokości 7mm. Okolica przydatkowa obustronnie bez zmian. Jajnik prawy o wym.29x22mm. Jajnik lewy o wym. 27x21mm. Jajniki o prawidłowej echostrukturze. Płynu w Zatoce Douglasa nie stwierdzam.

Lek. Marta Hat

Witam! To czy powinna Pani nadal stosować antykoncepcję zależy od 2 rzeczy: 1. Czy przez zastosowaniem HTZ przerwa od ostatniej miesiączki wynosiła co najmniej 6 miesięcy; 2. W jajnikach stwierdzono obecność pęcherzyków. Po menopauzie dochodzi do zaniku funkcji jajników, stają się one atroficzne (czyli ulegają zanikowi) i przestają produkować hormony. Tym samym kobieta staje się bezpłodna. Jeżeli w badaniu USG wykazano, że jajniki mają nadal zachowaną czynność, a od ostatniej miesiączki nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy istnieje ryzyko ciąży. Należy wtedy stosować antykoncepcję, ale inną niż hormonalną. Pozdrawiam serdecznie!