Obfite krwawienie po zastosowaniu HTZ

Mam 50 lat, ostatnią miesiączką była w czerwcu 2011r. W kwietniu tego roku lekarz zapisał mi terapię HTZ Femoston conti, po wzięciu 25 tabletki zaczęłam krwawić dość obficie, lekarz zalecił pobranie zeskrobiny z macicy do badania oraz przerwanie terapii HTZ (krwawienie trwało 5 dni). Nie wiem, czy to dobra diagnoza, może trzeba brać dalej HTZ i zobaczyć co będzie się działo? I może niekonieczny jest ten nieprzyjemny zabieg?

Lek. Marta Hat

Witam! Istotnie w pierwszych miesiącach stosowania leku może pojawić się krwawienie, bądź plamienie w środku cyklu. Jeżeli nie ustępują one w przypadku odstawienia leku należy zastosować dalszą diagnostykę - czyli m.in. łyżeczkowanie jamy macicy, aby ustalić przyczynę występujących krwawień, a głównie, aby na podstawie badania histopatologicznego uzyskanego materiału wykluczyć nowotworowy charakter zmian. Przed zastosowaniem leku powinny zostać wykonane badania (badanie ginekologiczne, badanie piersi) oraz zebrany dokładny wywiad, aby zapoznać się z potencjalnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych po leku. Jeżeli lekarz ma informację, że w Pani przypadku należy zachować szczególną ostrożność i istnieje ryzyko pogorszenia należy przeprowadzić zalecone badanie. Do takich stanów należą między innymi: mięśniaki macicy, nowotwory piersi, bądź trzonu macicy w rodzinie, przerost błony śluzowej macicy w wywiadzie. Proponuję porozmawiać na temat swoich wątpliwości z lekarzem, aby ustalić wskazania do sugerowanego badania. Pozdrawiam serdecznie!