Jak pozbyć się grzybicy na worku mosznowym?

Mam 60 lat, od czasu do czas mam problemy z grzybicą na worku mosznowym. Objawy to: czerwone krostki, czerwona (można powiedzieć, że jest sina, gdy jest zmarszczona) skóra wokół nich oraz ostatnio te miejsca chore mnie pieką, gdy np.: siedzę, wówczas worek mosznowy jest uciskany przez spodenki - jak chodzę to pieczenie ustępuje, objawy szczególnie powiększają się, gdy spocę się lub jadę samochodem w dłuższą podróż. Te objawy mam już od kilku lat, ale gdy stosowałem maść przeciwgrzybiczną (Clotrimazolum GSK) ustępowało, a teraz stosując przez ok. dwa miesiące tę samą maść nie powoduje całkowitego wyleczenia - już niby miałem całkowity zanik, ale cały czas istniało kilka krostek i po przejechaniu samochodem ok. 200 km znowu nastąpił nawrót i jeszcze bardziej silniejszy oraz nasiliło się uczucie pieczenia.

Witam! Opisane zmiany oraz objawy mogą mieć związek z infekcją grzybiczą. Biorąc pod uwagę opis należy również uwzględnić nadkażenie bakteryjne. Z uwagi na nieskuteczność miejscowego leku przeciwgrzybiczego konieczna jest wizyta u dermatologa w celu dokładnej oceny zmian i ewentualnego przeprowadzenia badania mikrobiologicznego. Być może wskazane będzie zastosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych, które w przypadku bardziej nasilonych zmian bywają konieczne. Należy pamiętać o nieswoistym leczeniu grzybicy, a więc np. noszeniu przewiewnej bielizny, unikaniu słodyczy, spożywaniu probiotyków (jogurt naturalny, kefir itd.). Z uwagi na wiek oraz trudność w gojeniu zmiany warto również oznaczyć stężenie glukozy na czczo. Zachęcam do wizyty u dermatologa w celu ustalenia dokładnej przyczyny problemu oraz dobrania optymalnego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!