Mam bóle i lęki. Czy brać te leki - proszę o pomoc!

Witam! Mam na imię Adrian, 19 lat, obecnie się uczę. Chciałem na początku napisać, iż od pewnego czasu (długiego czasu) zauważyłem niepokojące zmiany w swoim zachowaniu, a od ponad roku także w ciele:

- kłopoty ze snem (jednej nocy potrafię spać bardzo długo, następnej w ogóle),

- nieduże bóle brzucha (trwają przez cały dzień - w mniejszym bądź większym stopniu),

- wszystko mnie drażni,

- wszystko co robię, wydaje mi się, że robię źle,

- nawet jak zacznę coś robić, myślę, że tego nie zrobię i wychodzi to miernie...,

- odkładam wiele rzeczy na później,

- szybko się zniechęcam,

- nie potrafię niczego zrobić, gdy ktoś na mnie w tym czasie patrzy bądź jest dużo osób w pobliżu.

Objawy, które pojawiły się ostatnio:

- myśli samobójcze (nie codziennie, ale np. co 4, 5 dni),

- bóle serca/kołatanie - proszę je odróżnić, ponieważ objawia się tak, że kłuje mnie serce, a jak poruszę ręką (lewą), to jeszcze bardziej, i muszę wtedy być nieruchomy i płytko oddychać - to jest kołatanie?

- ból w klatce piersiowej (bardzo rzadko się to zdarza).

Przechodzę do sedna sprawy... Otóż w zeszłym roku w maju byłem u psychiatry (u psychologa nie, ponieważ zachorował, a później nie przyjmował...), zapisał mi leki...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opisuje Pan bóle serca. Kołatanie to uczucie szybkiego bicia serca, przyspieszonej jego pracy.

Objawy bólowe w klatce piersiowej są zawsze niepokojące i wymagają wyjaśnienia. Powinien Pan udać się do lekarza rodzinnego w celu wykonania EKG, ewentualnie dodatkowych badań. W razie wystąpienia nagłych i nasilonych objawów, proszę udać się na najbliższą izbę przyjęć lub wzywać pogotowie ratunkowe.

Bóle takie mogą być również objawem wegetatywnym (tzn. pochodzącym z ciała) lęku. Niemniej jednak w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne problemy zdrowotne.

Jeden z leków, które Pan wymienił, może powodować tego typu objawy, jednakże stosuje go już Pan długo, więc podejrzewałbym, iż nie tu należy szukać przyczyn problemu.

Nie powinien Pan odstawiać leków bez chociażby telefonicznego porozumienia z lekarzem prowadzącym. Jest jeszcze jeden powód, by pilnie się z nim skontaktować - wspomniał Pan o wystąpieniu myśli samobójczych. To bardzo niepokojące, więc powinien Pan czym prędzej powiadomić lekarza psychiatrę.

Rozumiem, że objawy, które Panu towarzyszą, mogą być przyczyną ogromnego cierpienia. Opisał Pan emocje często występujące w stanach lękowo-depresyjnych. Również bóle brzucha mogą być związane z obniżeniem nastroju. Wydaje mi się, że powinien Pan zapisać się na kolejną wizytę, wykonać niezbędne badania u lekarza rodzinnego i ponowić próbę kontaktu z psychologiem.

Leczenie farmakologiczne nie wyklucza wsparcia psychicznego ze strony terapeuty. Co więcej, nie wszystkie problemy można rozwiązać, podając leki. Warto się zastanowić, czy jest to dobry moment, by zmodyfikować dawki, jednakże równolegle powinien Pan pracować z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie