Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mam borderline i nerwicę natręctw. Co mogę zrobić, oprócz terapii i leków, żeby poprawić samopoczucie?

Mam na imię Ewa, mam 31 lat. Zespół natręctw i borderline stwierdzono u mnie kilka lat temu. Od tego czasu uczestniczę w terapii i cały czas biorę leki. Mam też obok siebie mamę chorą na nerwicę lękową. Biorę lek stabilizujący nastrój 2 razy dziennie, lek przeciwdepresyjny dwa razy dziennie, słaby neuroleptyk dwa razy dziennie i lek uspokajający wieczorem. Jestem pod stałą opieką psychiatryczną i psychologiczną, ale nadal nie czuję się za dobrze. Poza tym mam problem z okaleczaniem się. Mam natręctwa seksualne, obrazobórcze, mordercze, mam też natręctwa czynnościowe.

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Pani Ewo!

Psychoterapia zaburzeń osobowości jest zazwyczaj procesem wieloletnim. Z kolei terapia zespołu natręctw opiera się na leczeniu farmakologicznym oraz psychoterapii. Efektywność psychoterapii w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym zależy w dużej mierze od intensywności: w nasilonych zaburzeniach zaleca się wizyty 2-3 razy w tygodniu, aby uzyskać zmniejszenie objawów.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie leki przeciwdepresyjne w większych dawkach niż stosowane w leczeniu depresji. Do rozważenia jest np. zwiększenie dawki leku obecnie stosowanego.

W terapii ważna jest systematyczność i wytrwałość oraz wsparcie osób bliskich.

Może Pani również poszukać informacji na temat grup wsparcia dla pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe w Pani rejonie zamieszkania.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy