Mam boreliozę, karmiłam piersią. Jakie badania zrobić dziecku?

Mam zdiagnozowaną boreliozę, kleszcza usunęłam 8 tygodni temu, rumień wystąpił po około 3 tygodniach. Cały czas karmiłam moje maleństwo piersią. Jakie badania powinnam wykonać dziecku i kiedy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Niektóre publikacje przedstawiają karmienie piersią jako drogę przenoszenia zakażenia Borelia sp., inne nie ujmują tego na listach możliwości zakażenia. Wynika z tego, że nie ustalono czy istnieje taka możliwość, należy uznać, że tak.

Nie wiem, w jakim wieku jest Pani dziecko, co ma znaczenie w diagnozowaniu. W pierwszych miesiącach życia dziecko nie wytwarza własnych przeciwciał, wykorzystuje te, które dostaje od matki - w życiu płodowym a potem z mlekiem. Co za tym idzie diagnostyka serologiczna (przeciwciała) jest możliwa dopiero, gdy dziecko zacznie produkować swoje przeciwciała.

W tej sytuacji należy oznaczyć przeciwciała przeciwko Borelia sp. w klasie IgM i IgG. W razie wyników dodatnich pediatra lub lekarz chorób zakaźnych podejmie decyzję czy dziecko należy leczyć czy nie.

Szansa zarażenia dziecka przez mleko matki jest bardzo mała, dlatego proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.