Mam brązową wydzielinę, czy to zakażenie?

Mam 15 lat i nie miałam jeszcze okresu. Od 2 lat miałam białą wydzielinę a dziś nagle zrobiła się brązowa. Trochę mnie swędzi ale tylko po podtarciu się. Czy to poważne? Co mogę zrobić?
15 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo dobrze, że obserwujesz swoje ciało i notujesz zmiany, które w nim zachodzą. Brązowa wydzielina przed pierwszą miesiączką sygnalizuje zwykle rychłe jej nadejście. Radzę porozmawiać o tym z mamą, tak by się dobrze przygotować psychicznie na pierwszą miesiączkę, możesz się jej spodziewać w ciągu kilku miesięcy. Jeżeli pojawieniu się wydzieliny nie towarzyszą świąd, nieprzyjemny zapach ani ból podbrzusza, to można raczej wykluczyć infekcję.

Pozdrawiam serdecznie!