Mam brzydki brzuch i rozstępy na udach - co robić?

Waga: 68 kg, wzrost: 168 cm, wiek: 15 lat, płeć: kobieta, tryb życia - uhm, dużo zajęć, brak czasu do czasochłonnych diet i ćwiczeń, stopień aktywności fizycznej: tańczę, staram się chodzić na siłownię 2 razy w tygodniu, robię 200 brzuszków dziennie. Byłam na diecie proteinowej, ale skończyło się tak, że mam obrzydzenie do mięsa... ;/ Teraz staram się być na diecie 800 kcal (ustalam sama) i nie przynosi to rezultatów (tydzień). Jestem niecierpliwa ;( Mama ma 30 kg nadwagi, tato 20 kg nadwagi, więc ogółem istnieje po części tendencja do otyłości.

Mój przykładowy jadłospis: w dzień powszedni: 6:20 - śniadanie (jedna kanapka bez masła, z szynką (z warzywami), warzywa do tej kanapki i herbata niesłodzona, około godziny 10:00 - II śniadanie - owoc, np. jabłko, 14:30 - obiad: sałatka/ surówka + ryba (gotowana, a jeżeli smażona, to tłuszcz odsączony), godzina 19:00 - kolacja - jogurt (w ciągu dnia około 1,5 litra wody, nie licząc herbat).

W dzień z weekendu: praktycznie wszystko tak samo, tylko obiad jest bardziej obfity i zdarza mi się wtedy pozwolić na dosyć dużą porcję słodyczy :( Nie umiem się opanować. Proszę o pomoc, w lipcu jadę na świetny obóz, chcę wyglądać pięknie i szczupło.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 24,11 i znajduje się ponad 90. percentylem. Oznacza to, że masz niewielką nadwagę. Twój jadłospis jest bardzo niedoborowy, gdyż 800 kcal to stanowczo za mało dla osoby w Twoim wieku. Stosując taki tryb żywienia, możesz doprowadzić do powstania niedoborów żywieniowych.

Postaraj się przestrzegać kilku wskazówek:
- unikaj słodyczy i cukru oraz napojów gazowanych (słodzonych) - produkty te zastąp owocami (1-2 porcji dziennie), produktami mlecznymi naturalnymi,
- pieczywo pszenne/białe zamień na razowe/żytnie lub graham,
- spożywaj ograniczoną ilość tłuszczów, najlepiej roślinnych - oliwa z oliwek, olej rzepakowy (najlepiej dodawać je do sałatek, na zimno),
- unikaj produktów smażonych,
- zapewnij odpowiedni dowóz produktów zbożowych z pełnego przemiału - grube kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, żytnie, jęczmienne, pełnoziarniste makarony,
- postaraj się spożywać dużo warzyw (w Twojej diecie ilość jest prawidłowa),
- nie zapominaj o chudych przetworach mięsnych - drób, chuda wołowina, cielęcina i nasionach roślin strączkowych, którymi można niekiedy zastąpić posiłki mięsne,
- unikaj żywności typu fast food i słonych przekąsek, tj. chipsy, paluszki, krakersy itp.,
- unikaj produktów cukierniczych - ciast, drożdżówek itp.,
- płyny - wypijasz odpowiednią ilość.

Kontynuuj aktywność fizyczną, gdyż tylko w połączeniu ze zdrową dietą osiągniesz pożądany efekt.

Pozdrawiam