Mam częste bóle głowy. Czy powinnam się martwić?

Witam, mam bardzo częste bole głowy, a mój wynik EEG jest nastepujący: Czynność podstawowa alfa i beta regularna, z nielicznymi nisko i średnionapięciowymi falami theta 6-7/sek. Jednorazowo wystąpiła seria nisko i srednionapięciowych fal theta 5-7/sek oraz nietypowych fal ostrych we wszystkich odprowadzeniach, po rekacji zatrzymania. Reakacjia OZ obecna. Podczas FS przy częstotliwości 12Hz, zarejestrowano w okolicach czołowo-ciemieniowo-skroniowych, krótkie seriee średnio i wysokonapięciowych fal theta 5-7/sek, fal ostrych oraz zespołów fali ostrej z falą wolną. W czasie HW występują we wszystkich odprowadzeniach z przewagą w okolicach czołowo-ciemieniowo-skroniowych, napadowe serie średnio i wysoko napięciowych fal theta 4-7/sek, typowych i nietypowych fal ostrych oraz zespołow nietypowej fali ostrej z falą wolną. Orzeczenie: Zapis o charakterze napadowym, przemawia z uogólnionymi zmianami z przewagą w okolicach czołowo-ciemieniowo-skronowych. Prosze o radę, czy powinnam się martwić tym wynikiem. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W diagnostyce bólów głowy najważniejsze jest wykonanie badania obrazowego głowy, to jest tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy. Badania te wykazują istnienie niepokojących nieprawidłowości w mózgu, które mogą przyczyniać się do występowania bólów głowy.

W przypadku bólów głowy, badanie EEG jest badaniem dodatkowym. Natomiast najbardziej przydatne jest ono do monitorowania pacjentów chorujących na padaczkę.

Zarejestrowany u Pani zapis EEG jest nieprawidłowy. Nie leczy się jednak nieprawidłowego zapisu, tylko objawy występujące u pacjenta. Zdarza się bowiem, że część osób ma nieprawidłowy zapis EEG mimo, że nie występują u nich problemy neurologiczne. Do właściwego zinterpretowania Pani zapisu EEG konieczne jest dokładne zebranie wywiadu – czy występują u Pani napady padaczkowe. Przy czym istotny jest fakt, że napad padaczkowy to nie tylko drgawki, ale też napadem mogą być krótkotrwałe „wyłączenia” tzw. napady nieświadomości. Jeśli podobne objawy u Pani nie występują to myślę, że na razie nie ma konieczności podawania leków przeciwpadaczkowych.

Przy takim zapisie EEG powinna Pani jednak prowadzić regularny, higieniczny tryb życia i unikać czynników prowokujących napady takich jak: brak snu w ciągu dobry, światło stroboskopowe, czy alkohol.