Mam depresję czy jestem po prostu nerwowa?

  Od ponad roku przestałam się uśmiechać, rzadko kiedy, jestem wiecznie zła, wyżywam się na moich znajomych, często płaczę, nie mogę z siebie wydusić ani jednego słowa. Denerwują mnie wszyscy, znajomi, rodzina, jakby robili mi na złość. Nie umiem się już uśmiechać jak kiedyś. Moi znajomi mówią, że często szukam problemów i marudzę nad wszystkim. Nie wiem co mam zrobić, żeby być spokojniejszą i inaczej patrzeć na to wszystko co mnie otacza i przygnębia.

Witam!

Wchodzisz w dorosłość, z czym wiąże się szereg trudności i problemów. Sama musisz decydować o sobie, kończysz szkołę i musisz podjąć decyzje, co dalej. To ciężki czas dla młodego człowieka. Emocje i stres związane z tymi zmianami powodują narastanie wewnętrznego napięcia i zmiany nastroju.
Warto, żebyś nie tłumiła swoich emocji. Mów o tym co czujesz, np. jestem zła, ponieważ..., czuję się samotna, kiedy się w taki sposób zachowujecie, czuję się bezradna w tej sytuacji, jestem wesoła, bo..., itp. Dziel się z innymi swoimi odczuciami i staraj się nie tłumić w sobie uczuć. Im bardziej tłumisz emocje, tym jest większe psychiczne napięcie. Skumulowane, niewyrażone emocje powodują napady złości i agresji, czym ranisz inne osoby.
Zanim kolejny raz zaatakujesz drugiego człowieka zastanów się, jak Ty czułabyś się na jego miejscu i czy chciałabyś, aby Ciebie ktoś tak traktował.

Pozdrawiam