Mam guzy w obu piersiach. Czy można jeszcze powstrzymać chorobę?

Witam!

Mam 28 lat i jakiś rok temu wykryłam u siebie guza w piersi, więc pobiegłam szybko do lekarza (90% mojej rodziny ze strony mamy miało/ma raka, więc jestem w grupie ryzyka; prababcia, babcia - rak piersi, pradziadek - rak mózgu, dziadek - rak jelita, siostra dziadka - rak nerki, mama - rak macicy, jajowodów, pęcherza moczowego, wiec trochę tego jest).

Lekarz wysłał mnie na USG, ale zapewnił mnie, że to nic poważnego, poznieważ guz jest miękki, o regularnym kształcie, przesuwany - guz nie wykazał żadnych zmian nowotworowych. Teraz wybadałam sobie kolejne guzy, w prawej piersi mam 3 (z czego jeden jest b. duży i bolesny), a w lewej 4 (1 duży, reszta małe) - są miękkie, regularnego kształtu, przesuwalne, strasznie bolesne. Nie mogę spać na brzuchu, gdy ktoś się do mnie przytula to czuję je wszystkie. Zapisałam się już na USG.

Moje pytanie jest następujące: czy to można w jakikolwiek sposób powstrzymać? Mam wrażenie, że moje piersi to tylko guzki. Czy warto nalegać na biopsję, skoro powstają w tak szybkim czasie? Co możne jeszcze warto dodać to to, że mam jedno dziecko, które karmiłam piersią do 8 m-ca życia - nie wiem czy to może mieć związek z kanałami mlecznymi.

Witam serdecznie.

Guzy piersi to najprawdopodobniej gruczolakowłókniaki, które powstają w wyniku zaburzeń hormonalnych. W zależności od ich wielkości, położenia oraz dolegliwości odczuwanych przed pacjentkę, guzy te albo obserwuje się, albo wycina.

Lekarz prowadzący (ginekolog) powinien doradzić pani co w takiej sytuacji należałoby zrobić. Uważam, że powinna Pani także poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do Poradni Genetycznej z racji przypadków raka piersi w pani najbliższej rodzinie. W Poradni będzie Pani przebadana pod kątem genetycznego obciążenia rakiem piersi i zostanie Pani objęta specjalnym programem profilaktyki.

Pozdrawiam serdecznie