Mam koszmar, który mnie dręczy - co on oznacza?

Mam 27 lat, jestem kobietą. Miałam dziwny sen - wychodzę z domu, jest ciemno, idę i nie mogę złapać tchu, brakuje mi powietrza, jestem wystraszona, próbuję iść dalej i nagle czuję, jak ktoś trzyma mnie za rękę mocno, ta ręka jest zimna! Przerażona budzę się, ale nadal nie mogę oddychać, więc biorę głęboki wdech, patrzę na swoją rękę i jest zimna, tylko ta, za którą mnie ktoś trzymał! To był taki realny sen, że teraz boję się zasnąć, by znów to nie powróciło. A może to jakiś bezdech, który może zdarzyć się w nocy? Moje samopoczucie jest takie sobie, bo myślę o tym, w ogóle chodzę jakaś przygaszona :( Nie mam ochoty na nic, a przecież mam męża i synka 21-miesięcznego. Proszę o jakąś poradę. Może powinnam iść do psychologa?

Witam!

Koszmary senne należą do zaburzeń snu występujących u dużej części populacji. Przypuszcza się, że ok. 50% dorosłych miewa okresowo koszmary senne, a u ok. 1% występują dość regularnie. Typowo pojawiają się w drugiej połowie snu nocnego, a po przebudzeniu zazwyczaj dobrze pamięta się treść przerażającego snu.

Jedną z przyczyn mogą być przeżywane stresy i konflikty psychiczne, wówczas w koszmarach przewija się wątek zagrożenia zdrowia, obawy przed niepełnosprawnością.

W leczeniu zaburzeń snu związnych z ekspozycją na stres lub koszmarów, pojawiających się bez istotnej przyczyny, pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja oraz terapia psychodynamiczna.

Koszmary senne mogą pojawiać się w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe - pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu).

Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych. Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu.

Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu.

Jeśli koszmary senne będą nawracać, wskazana jest wizyta u psychologa oraz psychiatry.

Z pozdrowieniami