Mam krwawienia śródcykliczne - jakie badania hormonalne powinnam wykonać?

Witam! Mam 26 lat, jestem 2 lata po porodzie. Odkąd pamiętam miałam 2-3 dniowe brunatne plamienia w okresie okołoowulacyjnym, lecz już w drugim cyklu w tym roku zdarzyło mi się krwawienie śródcykliczne (4 dni) poprzedzone 4 dniami brunatnego plamienia. Mój lekarz ginekolog (nie mam możliwości dostać się do endokrynologa) wykonał po pierwszym krwawieniu tylko cytologię i USG, a ponieważ te badania wyszły idealnie, nie zlecił mi zbadania hormonów. Chciałabym wykonać je na własną rękę, tylko nie wiem jakie hormony zbadać w mojej sytuacji i w których dniach cyklu (moje cykle zazwyczaj są długości 34-37 dni) i czy ma to sens? Czy nie powinnam jednak poszukać endokrynologa, który zleciłby badania? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z opisu jaki Pani zamieściła rzeczywiście wynika, że do tej pory powinna mieć już Pani wykonane badania hormonalne. Proszę jednak pamiętać, że termin badania hormonalnego, nawet w przypadku krwawień śródcyklicznych, oznacza nie jedno i nie dwa badania, a cały ich panel. Może to oznaczać po pierwsze dość wysokie koszty. Po drugie natomiast część z tych badań powinna zostać wykonana w konkretnym momencie cyklu, niekoniecznie tym samym co u innych kobiet - a zatem powinien ustalić to lekarz. Wydaje nam się, że zdecydowanie powinna Pani dostać skierowanie na takie badania od swojego lekarza ginekologa lub endokrynologa. Jeśli jednak dalej będzie z tym problem, polecamy zmianę lekarza.