Mam lęki po załamaniu nerwowym. Co to może być?

Mam takie pytanie: około 2 lat temu zaczęłam miewać w nocy tak zwane "lęki nocne". Budziłam się z przerażającym strachem, bałam się czegoś i na pewno nie było to skutkiem koszmaru, lecz niestety z rana już nie pamiętałam, czego tak panicznie się bałam. Chciałabym też zaznaczyć, że właśnie w tym okresie, około dwóch lat temu, doznałam załamania nerwowego, próbowałam się otruć tabletkami, które dostawałam na nadżerkę żołądka i innymi, które tylko wpadały mi w ręce, a było ich ilościowo nawet sporo, lecz nie udało mi się, na szczęście. Po około pół roku trwania tego załamania, wyszłam z tego. Wszystko było w porządku, myślałam, że mam to za sobą, lecz niecały tydzień temu, trafiłam na pogotowie i zaczęły się lęki, tylko tym razem nie w nocy, a w dzień napada mnie z zawrotami głowy i bolącym żołądkiem. Lekarz przepisała mi tabletki na ból żołądka, ale mam ciagle takie dziwne wrażenie, boję się czegoś, nie umiem nawet tego dokładnie sprecyzować... Czym to może być wywołane? Chcę też podkreślić, że nie widzę u siebie przyczyny, przez którą mogłabym znowu się załamać i to najbardziej mnie zastanawia. Dlaczego? Co mam z tym zrobić?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis Pani problemu jest bardzo krótki i trudno na jego podstawie postawić dokładną diagnozę.
Można przypuszczać, że ok. 2 lata temu przeżywała Pani reakcję adaptacyjną w związku ze stresująca sytuacją życiową. Przeżywany stres może wywoływać lub nasilać zaburzenia snu - towarzyszące mu napięcie nerwowe spłyca sen.
Sytuacja stresowa mogła też u Pani wyzwolić depresję. Obecnie może Pani przeżywać nawrót depresji, nawet jeśli trudno znaleźć czynnik, który mógłby go aktualnie wywołać. Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ma Pani 50% szans na wystąpienie kolejnego. Depresji często towarzyszy lęk i objawy cielesne.
W tej sytuacji wskazana byłaby jak najszybsza wizyta u lekarza psychiatry. Leczenie przeciwdepresyjne może zapobiec dalszemu narastaniu objawów i zmniejszyć szansę na kolejny nawrót. Nie leczona depresja ma tendencję do nasilania się. Kiedy negatywne emocje ulegają spiętrzeniu, samobójstwo może być postrzegane jako jedyne wyjście.
Nie musi Pani sama zmagać się z objawami - w Pani zasięgu jest skuteczna pomoc i leczenie.

Serdecznie pozdrawiam