Mam miesiączkę raz w roku i nie mam owulacji - czy jest szansa na to, że zajdę w ciążę?

Dzień dobry. Piszę, bo mam bardzo dużo pytań i nie mam odpowiedzi. Otóż mam 23 lata i miesiączkuję raz w roku :(. Leczę się od 15. roku życia. Pierwszej miesiączki dostałam w wieku 12 lat i cykle były regularne. Lekarz wykrył u mnie PCO i torbiele czynnościowe.

Brałam leki takie jak L***, C***, D*** - C*** na wywolanie okresu. Teraz biorę M*** (lek hipoglikemizujący) i miesiączki brak i owulacjii też, a staram się o dzidzię. Leczyłam się u 4 lekarzy. Robiłam wszystkie badania jakie były możliwe i wszystko OK. Już nie wim co mi jest. Czy kiedykolwiek będę mogła mieć dzieci? Proszę o jakąś odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Czy wykonywała Pani w ostatnim czasie badania hormonalne i USG jajników? Można przypuszczać, że problemem jest u Pani nie opanowany jeszcze całkowicie zespół policystycznych jajników. Radzę porozmawiać o tym dokładnie z Pani lekarzem ginekologiem.

Skoro stara się Pani o dziecko, konieczne może się okazać przyjmowanie leków wywołujących owulację lub, w razie nieskuteczności takiego postępowania, operacja laparoskopowa. Jeśli ma Pani nadwagę, poprawę Pani rónowagi hormonalnej powinno przynieść zrzucenie zbędnych kilogramów. Z całą pewnością powinna Pani pozostawać stale pod kontrolą lekarza doświadczownego w leczneniu tego typu zaburzeń hormonalnych - ginekologa-endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!