Mam myśli samobójcze, ale nie chcę, żeby mama o tym wiedziała - co robić?

Mam pewien problem, a polega on na tym, że od dłuższego czasu mam myśli samobójcze. Mam 16 lat i życie mnie przeraża. I również to, jak żyję. A jeśli chodzi o te myśli, to chciałabym jakoś przestać tak myśleć, ale nie mam pojęcia jak to zrobić, bo atmosfera w domu jest dołująca i to do tego doprowadza. Brak pieniędzy, ciągłe kłótnie z matką - wydaję mi się, że nie ma po co żyć w takim domu gdzie czasem jest ta kasa, ale dłużej jej nie ma niż jest. To jest moim zdaniem przytłaczające.   Właściwie to u mnie było tak od kilku lat, od śmierci mojego taty, ale wtedy jakoś tak na to nie patrzyłam, żeby się zabić. Po kłótni z moją mamą często się samookaleczam, tnąc się. I to mi jakoś pomaga. Chciałabym dostać naprawdę jakąś radę w jaki sposób sobie poradzić z takimi myślami samobójczymi. Nie chcę rad w stylu "idź do specjalisty", bo nie chcę, żeby moja mama o tym wiedziała... Proszę o pomoc.

16 LAT ponad rok temu

Witam!

Pesymistyczne myśli na temat życia pojawiają się coraz częściej u młodych ludzi. Piszesz, że nie chcesz, aby Twoja mama dowiedziała się o Twoich problemach, jednak źródło tych problemów tkwi właśnie w relacji z matką. Proponowałabym, abyś spróbowała z nią porozmawiać. Zapytaj się jak mogłabyś jej pomóc, może możesz pracować jako opiekunka do dziecka, etc. żeby zarobić pieniądze na swoje potrzeby. Poza tym jeżeli brakuje Wam pieniędzy na podstawowe produkty to może mama powinna zwrócić się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w waszej miejscowości, albo do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tam uzyskacie wsparcie nie tylko finansowe, ale także psychologiczne.
A co do myśli samobójczych to proponowałabym, abyś zastanowiła się co chciałabyś zmienić w swoim życiu oraz jak możesz do tych zmian doprowadzić. Pamiętaj, że łatwo wymagać od innych i oczekiwać pomocy, ale czasami samemu trzeba dopomóc szczęściu. Wyznacz sobie cel i dąż do niego.
Pozdrawiam