Mam niedowagę, ale nie czuję się szczupło

Witam. Mam takie pytanko, ponieważ nie wiem co myśleć o mojej masie ciała. Mam ponad 12 lat, ważę 48 kilogramów i mierzę aż 172 cm. Chciałabym dowiedzieć się dlaczego mając (chyba) lekką niedowagę wcale nie czuję się dobrze i szczupło? Wiem, że dość trudno odpowiedzieć na to pytanie mając tylko takie wiadomości, ale już nie wiem do kogo się zwrócić, dlatego że kiedy pytam o to moich znajomych czy rodzinę, zawsze mówią tylko: „Dobrze wyglądasz...", albo nawet "Powinnaś przytyć..." Proszę o pomoc!

ponad rok temu

Witaj,

Twoje BMI wynosi 16,22, a zatem można rozpoznać u ciebie niedowagę. Ze względu na Twój młody wiek konieczne jest przyjrzenie się Twojej diecie i stylowi życia, by móc wprowadzić pewne modyfikacje. Niedowaga w tak młodym wieku może prowadzić do wielu powikłań, dlatego nie warto bagatelizować Twojego problemu.

Jak słusznie zauważyłaś, nie można ustalić przyczyny problemu na podstawie zaledwie kilku zdań opisu zamieszczonego w internecie. Niepokojące jest jednak zdanie, w którym twierdzisz, że nie czujesz się dobrze i szczupło.

W obecnej sytuacji należy zadać pytanie, czy niska masa ciała związana jest z prowadzonymi głodówkami lub innymi restrykcyjnymi dietami. Może stosujesz leki/herbatki przeczyszczające lub prowokujesz odruch wymiotny.

Brak akceptacji swojego ciała jest często spotykanym problemem u dziewcząt w Twoim wieku. Jeżeli jednak stosujesz wspomniane wyżej preparaty lub ciągle dążysz do obniżenia masy ciała powinnaś zgłosić się do poradni psychologicznej, w której uzyskasz fachową pomoc. Być może w Twojej szkole dyżuruje psycholog, do którego możesz zgłosić się w czasie przerwy czy po lekcjach.

Pozdrawiam.