Mam nieregularną miesiączke, a nawet jej zanik. Co się ze mną dzieje?

Mam 21 lat, od 18 roku życia mam nieregularne miesiączki, a nawet nie mam jej co pół roku. Nie wiem co się ze mną dzieje i czy mam szanse, żeby kiedyś zajść w ciążę? Nie uprawiałam seksu od 8 miesięcy, więc na pewno nie jestem w ciąży.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nieregularne cykle to częsty problem młodych kobiet. Pojedyncze zaburzenia miesiączkowania- nawet całkowite wypadnięcie miesiączki w jednym cyklu- mają prawo pojawiać się co jakiś czas, np. raz w roku. Mogą być spowodowane stresem, zmianą klimatu, przepracowaniem, niewyspaniem itp. Skoro jednak krwawienie pojawia się w nierównych odstępach stale i to już od kilku lat, to należy się tym zainteresować. Zapewne ma Pani jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne, które powodują, że Pani płodność jest obniżona, aczkolwiek raczej nie do zera. Radzę udać się do ginekologa. Ten zleci badania stężenia podstawowych hormonów we krwi. Najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości jest hiperprolaktynemia (wzmożone wydzielanie prolaktyny). Zaburzenie to jest zazwyczaj możliwe do opanowania za pomocą leków. Miesiączki stają się regularne i szansa na ciążę rośnie.
Pozdrawiam serdecznie!