Mam objawy depresji, ale czy to faktycznie może być depresja?

Mam 17 lat, a od kilku lat (około 3) mam objawy zgodne z depresją. Tyle, że kiedyś mogłam to ukryć. Żeby znajomi nic nie przeczuwali, zachowywałam się w miarę normalnie: śmiałam się, rozmawiałam żartowałam. W domu zamykałam się w pokoju, płakałam albo spałam tak, że trudno było mnie wybudzić.

Nie mogłam porozmawiać z moimi rodzicami, bo co bym nie powiedziała, powiedzą coś w stylu "ty faktycznie jesteś głupia". Nie mogłam powiedzieć znajomym, bo bałam się, że odwrócą się ode mnie, a nie chciałam zostać sama. Nie mogłam nikomu powiedzieć jak się czuję, co czuję, czułam się zablokowana.

Z biegiem czasu udawanie pogodnej dziewczyny stało się trudne. Tak trudne, że przestałam to ukrywać. Poszłam do nowej szkoły i nie zależy mi na nowych znajomych. Teraz ciągle jestem senna, śpię po 13-14 godzin bez żadnych leków, odczuwam ciągłe lęki, wmawiam sobie negatywne rzeczy, nic mnie nie cieszy, a każde działanie jest dla mnie bezcelowe, uczucie to nasiliło się po drugiej próbie popełnienia samobójstwa.

Czy to faktycznie depresja? Czy 17 letnia dziewczyna, a właściwie i inni młodzi ludzie, nawet 15-16 latkowie mogą ją mieć? Może to zabrzmi głupio, ale sądziłam, że depresję mogą mieć ludzie, którzy z nagromadzenia stresu już nie mogą odnaleźć radości życia...

Witam!

Depresja jest bardzo poważną chorobą psychiczną, która powinna być odpowiednio leczona. Problem depresji może dotykać nie tylko dorosłych, ale też bardzo młode osoby. Obecnie uważa się, że ok. 30% dzieci cierpi na podobne zaburzenia. Dlatego też nie powinnaś dłużej zwlekać i skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Psychiatra będzie mógł ocenić Twój stan i odpowiednio dla Ciebie dobrać leczenie. Kiedy ustabilizujesz swój stan warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Dzięki temu poprawisz swój nastrój i otworzysz się na innych. Praca nad swoimi problemami pozwoli Ci zmniejszyć napięcie emocjonalne oraz normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Pozdrawiam