Mam objawy menopauzy - czy mogę jeszcze zajść w ciążę?

Mam 48 lat i od 3 miesięcy mam objawy menopauzy, tzn. nocne poty i bezsenność. Miesiączkuję regularnie co 24-26 dni, miesiączki są średnioobfite. Mierzę codziennie podstawową temperaturę ciała i wykresy są dwufazowe, tzn. faza temperatury niższej ok. 36,5 stopni i faza temperatury wyższej ok. 36,8-37 stopni (trwa 9-12 dni). Dwa lata temu miałam w szpitalu robione diagnostyczne badania hormonalne, łącznie z biopsją macicy i wszystkie wyniki były prawidłowe. Miałam owulację. Od tamtej pory zmianą są nocne poty. Czy zastosowanie HTZ przywróciłoby mi płodność i odsunęło w czasie menopauzę? Pytam, ponieważ jest dla mnie życiowym dramatem brak małżeństwa i macierzyństwa. Gdybym jeszcze spotkała człowieka, którego mogłabym poślubić, chciałabym być płodna. Od dwóch lat żyję w potwornym stresie ze względu na problemy osobiste, czy stres mógł spowodować zaburzenia w termoregulacji i przyspieszenie menopauzy? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krótkie cykle płciowe mogą świadczyć o wchodzeniu w okres menopauzy. Podobnie pozostałe wymienione przez Panią objawy. Jeśli chce Pani urodzić dziecko, to jest to dosłownie ostatni moment, kiedy zajście w ciążę może być możliwe. Musi Pani przy tym pamiętać, że ciąża w tym wieku, niezależnie od starzenia się jajników i okresu okołomenopauzalnego, zagrożona jest dużo wyższym ryzykiem wad genetycznych czy poronienia. Piszę o tym, gdyż decyzja o ciąży powinna być w pełni świadoma w takich uwarunkowaniach.

Menopauza to okres, w którym ustaje czynność płciowa jajników, ze względu na ich starzenie się. Stosowanie HTZ nie odmładza jajników ani nie przesuwa w czasie momentu ostatniej miesiączki. To co się dzieje podczas HTZ można porównać do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Następuje suplementacja żeńskich hormonów płciowych, jeśli się robi przerwy, to będą występować też krwawienia, jednak w czasie HTZ czy po jej zakończeniu nie występują już owulacje.
Jeśli więc naprawdę zależy Pani na macierzyństwie, powinna Pani nie rozważać w tej chwili HTZ, tylko jak najprędzej rozpocząć starania o dziecko, liczy się dosłownie każdy miesiąc i każdy cykl. Brak życiowego partnera jest oczywistą przeszkodą, ale może Pani skorzystać z nasienia anonimowego dawcy. Przed podjęciem próby inseminacji trzeba będzie zweryfikować, czy rzeczywiście dochodzi jeszcze do owulacji.

Stres mógł się przyczynić do przyspieszenia menopauzy, jak i do nasilenia objawów związanych ze zmianami hormonalnymi w tym okresie.

Pozdrawiam serdecznie!