Mam okres co 4 miesiące - czy to normalne?

Mam 14 lat, ważę ok. 100 kg, ok. 175cm wzrostu, mam niedoczynność tarczycy. Swoją pierwszą miesiączkę dostałam 31 stycznia 2009 roku. Potem w kwietniu, następnie w sierpniu (jednak nie jestem pewna czy między kwietniem, a sierpniem pojawiła się miesiączka). W sierpniu okres był dość obfity. Przed miesiączkami nie bolał mnie brzuch ani piersi, źle się nie czułam, ogólnie pojawiało się to bez objaw. Moja mama nie może sobie przypomnieć jak to z nią było, czy miała regularne miesiączki. Czy jest to normalne, czy jest ze mną wszystko w porządku? Bardzo proszę o pomoc!
14 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Podstawowe pytanie brzmi, czy byłaś już na pierwszej wizycie u ginekologa. Zalecana jest konsultacja ginekologiczna u każdej kobiety, która rozpoczęła miesiączkować.

W pierwszym latach miesiączkowania krwawienia mogą być nieregularne, mieć różny charakter, nie powinny być jednak aż tak rzadkie. Dodatkowo wspominasz, że masz zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, która ma niemały wpływ na prawidłowe miesiączkowanie. Z tego też względu uważam, że nie powinnaś dłużej czekać, tylko udać się na kontrolną wizytę do lekarza ginekologa.
Najprawdopodobniej wskazane będzie wykonanie dodatkowych badań hormonalnych.
Pozdrawiam.