Mam otyłość I stopnia - jak mogę schudnąć?

Mam 14 lat (rocznikowo 15) i przy wzroście 163 cm ważę ok. 81 kg. Ostatnio postanowiłam obliczyć swój wskaźnik BMI i bardzo mnie zaniepokoił wynik, jaki zobaczyłam. Chciałabym schudnąć co najmniej do 60 kg, jednak nie wiem, jak się do tego zabrać. Jem małe śniadania, ale podjadam wieczorem (ok. godz. 20:00). Jestem dość aktywna fizycznie. Ostatnio rozpoczęłam treningi siatkówki (2 razy w tygodniu po 2 godziny). Bardzo chciałabym, aby ktoś podpowiedział mi, jak mam się uporać z tym problemem.

Zastanawiając się, ostatnimi czasy wpadło mi do głowy, aby, gdy tylko zniknie śnieg zacząć jeździć na rowerze, skakać na skakance. W mojej rodzinie nie występuje nadwaga, czy otyłość, nie jestem też chora przewlekle. Pragnęłabym się także dowiedzieć ile można chudnąć np. na tydzień. Nie chciałabym, aby miało to wpływ na moje zdrowie. Lubię słodycze. Często piekę ciasta i inne wypieki. Mam problem z podjadaniem między posiłkami. Nie piję wody, tylko napoje gazowane.

Chciałabym także zaczerpnąć porady w sprawie regularnego spożywania posiłków. Dużo zastanawiałam się nad tym i nie potrafię ustalić jednej, jedynej godziny. Zawsze przeszkadzają mi w tym zajęcia, bądź późne godziny, jakie wychodzą mi po obliczeniach. Pragnęłabym także uzyskać odpowiedź na jeszcze jedno pytanie. Czy kupowane w sklepie soki typu cappi, tymbark itp. zawierają dużo kalorii? Czy warto pić soki własnego wyrobu?

Oto mój jadłospis: DNI POWSZEDNIE: 6:30 - pobudka 7:00 - śniadanie: kanapka (najczęściej z szynką i białym pieczywem), herbata z dwiema łyżeczkami cukru, 7:30 - wyjście do szkoły 10:35 - przerwa na lunch: kanapka z szynką/serem żółtym/paprykarzem, białe pieczywo 15:00 - powrót ze szkoły, obiad: zupa, drugie danie: kotlety mielone bądź schabowe, spaghetti itp. + surówka + herbata z 2 łyżeczkami cukru, 17:30 - 20:00 - trening, jedynie we wtorki i czwartki 20:15 - kolacja: płatki czekoladowe z mlekiem 3,5%/ kanapka z szynką/serem + ketchup, bądź sos + herbata z 2 łyżeczkami cukru, niekiedy kawałek ciasta, ciastka.

WEEKEND: 8:30 - pobudka 9:15 - poranna msza 11:00 - śniadanie: parówki z musztardą/ketchupem/sosem + pieczywo białe + herbata z 2 łyżeczkami cukru 14:00/ 15:00 - obiad 17:00/18:00 - kolacja: płatki czekoladowe z mlekiem 3,5%/ kanapka z szynką/serem + ketchup, bądź sos + herbata z 2 łyżeczkami cukru, niekiedy kawałek ciasta, ciastka. 23:00- sen. Liczę na szybką odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc :)

Witaj,

rzeczywiście występuje u Ciebie otyłość. Na początku powinnaś umówić się na wizytę do lekarza pediatry, aby wykluczyć chorobowe przyczyny otyłości. Jeżeli jednak nadmiar kg występuje u Ciebie z powodu nadmiernej konsumpcji wskazana jest wizyta u dietetyka. Przy dużej ilości nadmiernych kilogramów zaleca się, aby chudnąć pod okiem specjalisty. Zachęcam Cię więc do tego. Dietetyk napisze specjalnie dla Ciebie plan żywieniowy, dopasowany do Twojej indywidualnej sytuacji. W trakcie procesu pozbywania się zbędnych kg będzie Cię uczył zdrowych nawyków żywieniowych.

Jest to długi proces, bo najkorzystniejsza dla zdrowia, a przy tym najskuteczniejsza, jest powolna utrata masy ciała (od pół do 1 kg tygodniowo). Potrzebna Ci też będzie motywacja i wsparcie, które otrzymasz od specjalisty.

W tej chwili popełniasz sporo błędów, niektóre sama z nich zauważasz. W pierwszej kolejności powinnaś zastąpić napoje gazowane wodą, zrezygnuj także z soków - dostarczają sporo kalorii. Przy diecie redukującej wagę należy także zrezygnować z wszelkiego rodzaju ciast, słodyczy, pieczywa cukierniczego itp.

Należy jeść regularnie, najlepiej 5 niewielkich posiłków, średnio co 3 godziny. Śniadanie powinno być pożywne. Należy także wyeliminować podjadanie.

Dużo wskazówek nt. tego co jeść znajdziesz w piramidzie zdrowego żywienia:

http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Tak jak sama zauważyłaś, bardzo pomocna będzie aktywność. 2 razy w tygodniu to za mało, powinnaś codziennie, przez minimum pół godziny być w ruchu. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być szybki marsz, taniec, pływanie, gimnastyka, oczywiście również jazda na rowerze. Ważne, żeby ruszać się systematycznie.

Więcej wskazówek otrzymasz od dietetyka. Jeszcze raz zachęcam Cię do umówienia się na wizytę.

Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia