Mam plamienia - czy mogę z tym poczekać do wizyty?

Mam 25 lat, od ponad 2 lat staramy się z mężem o dzidziusia, jesteśmy na etapie leczenia, bo wykryto u mnie endometriozę I stopnia, wykonano laparoskopię i przez pół roku zażywałam D*** (od grudnia 2009 do maja 2010). Lekarz dał nam czas na zajście w ciąże do konca lipca - jesli nic nie wyjdzie z tego potem mamy spróbować inseminacji.

Pierwsza miesiaczka wystąpiła 12 czerwca, trwała 5 dni, ale 24 czerwca wystąpilo plamienie - nie jest obfite, ale z bardzo ciemną krwią, praktwycznie brązowa. Najpierw myślałam, że to może być plamienie przed owulacją, ale teraz wiem, że trwa już za długo.

Dzisiaj, według mojego cyklu, powinnam dostać kolejną miesiączkę, ale nic nie mam oprócz plamienia, które utrzymuje się już ponad 2 tygodnie. Proszę o poradę, bo wizytę u mojego ginekologa mam dopiero na 05 sierpnia 2010. I nie wiem czy mam z tym iść jeszcze przed tą wizytą, czy może być to coś poważnego? Czy mogę poczekać do wizyty? Agnieszka

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Leczenie niepłodności jest bardzo ciekawym, z punktu widzenia lekarza, zajęciem. Występuje tyle nietypowych przypadków, że nawet najbardziej doświadczeni specjaliści wciąż się uczą czegoś nowego. Leczone są zwykle osoby, które mają pewne naturalne zaburzenia hormonalne, na to nakłada się podawanie sztucznych hormonów. W efekcie organizm może zachować się w dość nieprzewidywalny sposób.

Przez długi czas przyjmowała Pani lek, który wpływał na produkcję praktycznie wszystkich żeńskich hormonów. Trudno mi powiedzieć, dlaczego po jego odstawienia doszło do takiego krwawienia. Do stawiania diagnozy należałoby mieć więcej informacji - jak wyglądały badania hormonalne przed terapią, czy miała Pani regularne miesiączki bez plamień śródcyklicznych, nie mówiąc o pełnym badaniu ginekologicznym.

Myślę, że powinna się Pani zdać na swojego lekarza i dokładnie opisać mu swoje objawy i wątpliwości. Krwawienie, o którym Pani pisze, raczej nie jest sytuacją wymagającą szybkiej interwencji, jednak na pewno nie powinno być lekceważone.

Pozdrawiam serdecznie!