Mam podejrzenie ciąży pozamacicznej - czy b-HCG przyrasta prawidłowo?

Witam. Mój lekarz podejrzewa ciążę pozamaciczną, jutro mam kolejne USG, które powinno już rozwać wszelkie watpliwości, ale mam pytanie dotyczące b-HCG.

27.07 robiłam pierwsze badanie - wynik 489,7 U/l; 29.07 wynik - 1228 mlU/ml. Dwie różne jednostki powodują, że nie wiem, czy nastąpił 66% wzrost wartości i nie wiem, czy ciąża rozwija sie prawidłowo. Bardzo się denerwuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli chodzi o wartości poziomu betaHCG, to mUI/ml jest równoważne UI/l. Wzrost wartości betaHCG wyniósł u Pani średnio 58% dziennie, nie jest to książkowa wartość, ale nie powinna być powodem do zmartwień.

Niestety na tej podstawie nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zarodek zaimplantował się w macicy, czy poza nią.

Radzę poczekać na drugie badanie oraz badanie USG (przy poziomie betaHCG powżej 1500 mIU/ml pęcherzyk znajdujący się w macicy powinien być już możliwy do uwidoczninia) i nie martwić się "na zapas".

Pozdrawiam serdecznie!