Mam poszarpane nerwy - jak się uspokoić i nie brać wszystkiego do siebie?

Mam rozszarpane nerwy, jak nie uda się coś, chodzi o pracę. W domu jak coś wyjdzie nie tak potrafię dać sobie rozgrzeszenie, ale jak coś w pracy pójdzie źle - nie śpię, nie jem, chodzę w kółko po domu. Przykład: przyjmuję maila i wyraźnie jest napisane - złożyć wydruki do teczki, a ja machnęłam z marginesem, nie zrozumiałam polecenia i potem nerwy. Jaka jest na to rada? Czytać tekst, ale jak poradzić sobie po? Kilka setek w kosz, ale jak ja to przezywam, jakby ktoś mi umarł. Można to porównać, a jak ktoś bliski umrze to nie wiem jak zareaguję, może sfiksuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pisze Pani, że bardzo dużo rzeczy bierze do siebie, mimo że mają nikłe znaczenie dla Pani i otoczenia. Każdy najdrobniejszy błąd traktuje Pani jak największą porażkę. Warto się zastanowić, dlaczego przypisuje Pani tak wielką wagę mało znaczącym wydarzeniom. Co każe Pani działać w taki sposób? Co wzbudza Pani tak silny lęk i presję, by nie popełniać błędów? Każdy z nas je popełnia, jedni częściej inni rzadziej. Ale właśnie taka jest natura człowieka. Proszę się zastanowić, co sama Pani może dla siebie zrobić, żeby mniej przejmować się takimi sprawami. Od Pani w znacznym stopniu zależy Pani samopoczucie i stan psychiczny. Warto, żeby spróbowała Pani popracować nad tymi problemami.
Proponuję skorzystać z poradników psychologicznych i kursów/treningów/warsztatów psychologicznych. Informacje na temat takich zajęć może Pani znaleźć w internecie, proponują je zarówno przychodnie państwowe (wtedy są to zwykle bezpłatne zajęcia), jak i prywatne ośrodki. Warto skorzystać z takiej pomocy, gdyż mogłaby Pani wtedy popracować nad swoimi przeżyciami i nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach dla Pani kryzysowych. Życie w ciągłym stresie i obwinianiu się nie wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną i fizyczną. Może wręcz prowadzić do zwiększenia się ilości popełnianych błędów, a tym samym do pogorszenia się stanu psychicznego. Warto zacząć działać jak najszybciej, by mogła Pani odzyskać dobry nastrój. Zachęcam również do podjęcia się indywidualnej pracy z psychologiem nad swoimi problemami. Może to pozwolić Pani rozwiązać wewnętrzne trudności i przywrócić Pani równowagę psychiczną.

Pozdrawiam