Mam problem z nadmiernym owłosieniem - czy są inne metody leczenia niż ciągłe zażywanie hormonów?

Zawsze miałam delikatny "wąsik" i meszek na twarzy. Od 18 roku życia brałam różne tabletki antykoncepcyjne. Pierwsze dziecko urodziłam w wieku 22 lat i później znowu przez ponad 1,5 roku stosowałam tabletki antykoncepcyjne, po ich odstawieniu włosy na twarzy bardziej mi urosły. Później zaszłam w kolejną ciążę i znowu tabletki antykoncepcyjne,  już ponad 2 lata je biorę i teraz boję się je odstawić, bo obawiam się, że moje włosy na twarzy urosną jeszcze bardziej. Nie wiem co robić, proszę o pomoc. Czy skutkiem stosowania antykoncepcji mogą być jakieś rozstrojenia hormonalne? Czy już cały czas będę musiała brać tabletki, żeby problem się nie pogarszał? Ostatnio w internecie czytałam, że mogą na to pomóc tabletki ziołowe z fitoestrogenami.

Redakcja abcZdrowie

Obecność nieprawidłowego owłosienia u kobiet, czyli w Pani przypadku "wąsika", może świadczyć o nadmiarze lub nadmiernej wrażliwości na męskie hormony płciowe, które obecne są także, w małej ilości, w organiźmie kobiety.
Aby postawić takie rozpoznanie, należy wykonać badania hormonalne pod kierunkiem poradni ginekologicznej lub endokrynologii ginekologicznej.

Nie zawsze konieczne jest przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji. Skuteczne mogą się okazać zabiegi kosmetyczne usuwające zbędne owłosienie ze skóry twarzy.

Skuteczność preparatów ziołowych zawierających fitoestrogeny nie została dowiedziona.