Mam problem z nadwagą, bardzo chcę schudnąć - jak?

Mam 16 lat, 172 cm wzrostu, ważę 82 kg. Chciałabym schudnąć, najlepiej trwale utracić zbędne kilogramy :> Wcześniej próbowałam odchudzać się, ale nie trwało to zbyt długo. Nie stosowałam drastycznych diet, tylko starałam się ograniczać lub całkowicie wyeliminować słodycze, białe pieczywo itd. Niestety, bez efektów. Mam do dyspozycji orbitrek, rower i skakankę. Ogromnym problemem jest u mnie przemiana materii, łykałam kiedyś błonnik z ananasem, żeby ją poprawić, ale nic. Pomóżcie proszę :>
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 27,7 i kwalifkuje się już jako otyłość. Powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, zanim podejmiesz decyzję o odchudzaniu. Trzeba najpierw wykluczyć inne niż spowodowane złym żywieniem przyczyny otyłości. Dopiero wtedy będziesz mogła wprowadzić zmiany w diecie i wybrać dogodny rodzaj aktywności fizycznej.

Zapoznaj się w tym czasie z piramidą żywienia: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... i staraj postępować zgodnie z jej wskazówkami. Nie możesz odchudzać się na własną rękę, żeby sobie nie zaszkodzić.

Na pewno już dziś powinnaś zadbać o zdrową dietę, unikaj słodyczy, fast foodów, słodzonych napojów, zasmażek, tłusych potraw itp. Staraj się jak najmniej czasu spędzać przed telewizorem i komputerem, a jak najwięcej w ruchu.

Unikaj preparatów na odchudzanie. Sam błonnik poprawia trawienie i zwiększa uczucie sytości, ale nie powoduje spalania tłuszczu. Jego nadmiar upośledza wchłanianie mienerałów w jelitach, więc szukaj go raczej w naturalnych produktach: warzywach, owocach czy produktach z pełnego ziarna.

Pamiętaj, że ochudzanie wymaga czasu i wytrwałości.

Pozdrawiam