Mam problem z nerwicą serca, czy z hormonami?

Witam, mam 19 lat, od paru lat dolega mi nerwica lękowa - fatalnie się wtedy czuję, jest mi słabo, panikuję w dużym skupisku ludzi itd. Miałam robiony holter - mam szmery, ale też przyśpieszoną akcję serca, lekarz twierdzi, że to przez nerwicę. Od paru lat dolegają mi krwawienia po okresie, ginekolog poza stanem zapalnym nic więcej nie stwierdził. Od 2 dni znowu mam to krwawienie i ból brzucha, do tego nasiliły się objawy nerwicowe - idąc do znajomej waliło mi serce i dziwnie się czułam, w pewnym momencie upadłam, tak jakbym zasłabła, pozbierałam się i ledwo doszłam do znajomej, myślałam, że umrę, wzięłam coś uspakajającego, po paru godz. czuję się już lepiej, ale mam pytanie: czy oprócz nerwicy mogę mieć problem z hormonami? Jak to sprawdzić, do jakiego lekarza się udać? Pozdrawiam, Kasia

Witam serdecznie,

Diagnoza zaburzeń nerwicowych powinna być postawiona po wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn zgłaszanych dolegliwości. Ponadto, zaburzenia lękowe i depresyjne różnicuje się nie tylko z zaburzeniami somatycznymi, ale i psychicznymi.

Lęk może natomiast towarzyszyć licznym  zaburzeniom somatycznym, jak np. wada zastawki, hypoglikemia, nadczynność tarczycy, tężyczka, guz chromochłonny nadnerczy. Dlatego wskazane może być: oznaczenie poziomu TSH i hormonów tarczycy, poziomu glukozy, wapnia, katecholamin oraz wykonanie EKG i EEG. Lekarz rodzinny, na podstawie osobistego badania może zlecić Pani potrzebne badania dodatkowe i konsultacje specjalistyczne.
Może Pani również skorzystać z ponownej konsultacji ginekologicznej.

Polecam Pani również konsultację u lekarza psychiatry, który zdiagnozuje problem na podstawie dokładnego wywiadu dotyczącego charakteru dolegliwości oraz osobistej rozmowy. W razie potrzeby zaproponuje Pani dalsze postępowanie i leczenie.
Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Z pozdrowieniami