Mam problemy z życiem w realnym świecie. Co robić?

Witam, kiedyś dużo wychodziłem z domu i spotykałem się z kolegami, ale niestety 2 lata temu dostałem komputer i od tego czasu przestałem wychodzić z domu (tylko do szkoły i na komputer, może raz na jakiś czas, a tak to cały czas komputer ;/ ).

I teraz kiedy już nie chce siedzieć przy komputerze i próbuje wyjść to po prostu nie mam siły, nic mi się nie chce jak bym się wypalił. Czuję, że gorzej myślę, muszę w szkole kilka razy przeczytać tekst zanim zrozumiem o co chodzić, jestem taki jakby otępiały. Mam problem z poznaniem kogoś nowego i w ogóle ze znajomymi mi się ciężko rozmawia, gdy z kimś rozmawiam odczuwam "pustkę w głowie" i nie potrafię nic sensownego powiedzieć.Już mnie nic nie cieszy, a mam dopiero 17 lat, w szkole inni się cieszą z żartów, a ja nic jak kamień ;/.

A i miesiąc temu wykryto u mnie cukrzycę i się tym w ogóle nie przejąłem, jak by mi to było obojętne. Czy jestem chory, czy nie? Czy jest możliwe, że mam depresję ?

Witam!

Myślę, że to raczej problemy z "przestawieniem się" znów na realną rzeczywistość. 2 lata spędziłeś w wirtualnym świecie, gdzie panują całkowicie inne zasady niż w normalnym życiu. Potrwa jakiś czas, zanim Twój mózg znów zacznie funkcjonować w normalnym świecie. Świat wirtualny wymaga szybkiego, ale płytkiego przetwarzania wielu informacji. Dlatego masz problemy ze skupieniem i pamięcią. Nawiązywanie kontaktów z innymi też wygląda w życiu społecznym inaczej niż za pomocą Internetu.

Warto, żebyś starał się wracać do realnego świata i odbudowywać kontakty społeczne. Postaraj się także jak najbardziej ograniczać czas spędzony przy komputerze, a zamiast tego zacznij więcej czasu spędzać na aktywności fizycznej. Jeśli jednak Twoje dolegliwości będą się długo utrzymywać lub pogłębiać, to skonsultuj się z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam