Mam przepuklinę kręgosłupa - czy powinnam się udać na operację?

Tak więc na początku krótki wstęp odnośnie tego, dlaczego w ogóle zrobiono mi tomografię. Od kilku lat cierpię oraz leczę się na reumatyzm. Zadziwiająco brzmi to, gdy napomknę, że mam dopiero lat 21. Bóle stawów (kolanowych, nadgarstka, bioder itp. czy nawet kręgosłupa) są mi niestety dobrze znane. Od dłuższego czasu dokuczał mi uporczywy ból w dole pleców, ale brak reakcji spowodowany szufladkowaniem bólu jako reumatyczny sprawił,  że to ignorowałam. Od kilku miesiecy jednak ból stał się nie do zniesienia, przeszłam się z tym do lekarza rodzinnego, który skierował mnie do neurologa, ortopedy i na RTG kregosłupa.  RTG wykazało ucisk w kręgach l4-5 i z tym skierowano mnie dalej. Neurolog oczywiscie po "profesjonalnym" badaniu - kilka stuknięć młoteczkiem, stwierdził, iż powodu do zmartwień nie ma, mam ćwiczyć a wszystko wroci do normy. Natomiast ortopeda, przerażony faktem bolesności, trudności w poruszaniu się i drętwieniem lewej stopy przepisał mi T*** przeciwbólowo i T*** na rozluźnienie, powiedział, że mam zakaz ruszania się i powinnam ogrzewać kregosłup. Ból faktycznie ustał, ale jakże miałoby być inaczej, kiedy faszerował mnie 300 mg T*** dziennie przez 3 miesiace, a potem zadowolony ze swego zakończył leczenie. Na wszelki wypader ortopeda skierował mnie jednak na tomografię. Odstawiając T*** i przechodząc koszmar zwiazany z zespołem odstawienia tego narkotyku, bóle powróciły. W międzyczasie udałam się do kręgarza, który niestety pogorszył tylko sprawę, ponieważ z drętwiejącej jednej kończyny zrobiły się już dwie i doszła lewa dłoń.  W tym też czasie przeszłam rehabilitację polegającą na S*** i masażach odcinka L-S, która równiez nie przyniosła oczekiwanych skutków, a niestety tylko powiększyła bolesność. W obecnym momencie bół odcinka L-S jest na tyle uporczywy, że bywają dni, kiedy nie jestem w stanie sama się ubrać i nawet tak prostą czynność muszą pomagać mi wykonywać członkowie rodziny, a stopa i dłon drętwieje na tyle silnie, że wykonywanie ruchów palcami u stopy jest dość ograniczone, a czasami nawet niemożliwe. W tym tygodniu odebrałam wyniki tomografii, są one następujące: "Dyskretne zmiany wytwórcze pod postacią osteofitów na przedniej krawędzi trzonów L4 i L5. Na poziomie L2-3 i L3-4 widoczne są zmiany typu bulging disc. W segm. L4-5 widoczna jest tylna szerokopodstawna przepuklina k/m wpuklająca się do światła kanału kręgowego na około 0,5cm." Od znajomych dowiedziałam się, że przepuklina zalicza się do zwyrodnień operowalnych i nakazano mi zapisać się do neurochirurga, który dalej powinien poprowadzić moją chorobę. Czekając jednak na wizytę zgłaszam się z wielką prośbą. Proszę poradzić mi co teraz mam począć, niestety póki co trafiałam na tak zwanych fachowców, którzy zamiast pomóc mi, pogarszają sytuację. Czy pomysł operacji będzie dla mnie zbawienny? Z poważaniem, cierpiąca pacjentka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Z przytoczonego przez Panią opisu badania tomografii komputerowej kręgosłupa wynika, że ma Pani zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, najbardziej nasilone na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym. Taki zmiany mogą jak najbardziej odpowiadać za występowanie silnych dolegliwości bólowych kręgosłupa i drętwienia kończyn dolnych.

W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa postępowanie obejmuje doraźne leczenie przeciwbólowe, regularną rehabilitację oraz w wybranych przypadkach leczenie operacyjne. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje lekarz neurochirurg. Zwykle do operacji kieruje się pacjentów z bardzo zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi oraz z wyraźnymi odchyleniami w badaniu neurologicznym (tj. np. z niedowładem) albo zaburzeniami zwieraczowymi. Trzeba pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko, że operacja neurochirurgiczna nie przyniesie oczekiwanej poprawy, a także, że po zabiegu mogą wystąpić niekorzystne powikłania.