Mam trudności z zasypianiem. Jak się ich pozbyć?

Dzień dobry, leczę się na zaburzenia lękowe, przeszedłem 6-miesięczne leczenie farmakologiczne F***. Zniosłem częściowo niektóre objawy, ale pozostała bezsenność, ogólnie trudności z zasypianiem. Nie wiem, co mam ze sobą robić, cały dzień jestem zmęczony, senny, rozdrażniony, a gdy przychodzi pora na sen, czuję tylko zmęczenie poprzednią nieprzespaną nocą, ale zasnąć już nie mogę. Cały czas przychodzą mi jakieś myśli, ciężko jest mi się od nich oderwać. Nie wiem, czy mam próbować metod relaksacyjnych? Ostatnio miałem znowu takie dni, że kładłem się o 22.00, a zasypiałem o 2.00. Ja już nie wiem, co mam ze sobą robić. Nie wiem, czy ta bezsenność jest spowodowana zaburzeniami lękowymi czy zespołem opóźnionej fazy snu. Proszę o pomoc.

Jeszcze mam jedno pytanie na temat zaburzeń lękowych - czy skuteczniejsza będzie psychoterapia indywidualna, na którą się wybieram prywatnie, trwająca pewnie kilkanaście miesięcy, czy psychoterapia grupowa szpitalna, 12-tygodniowa. Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego listu.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

problemy z zasypianiem w Pana przypadku mogą zależeć od kilku czynników. Jednym z nich jest leczenie farmakologiczne. Stosowany preparat ma długi okres półtrwania, a jego objawem ubocznym może być bezsenność. Inna możliwość to niepełna remisja objawów lękowo-depresyjnych. Utrzymujący się wówczas stan napięcia może utrudniać zasypianie. Wówczas poprawę może przynieść zastowanie technik relaksacyjnych.

W obydwu sytuacjach można rozważyć korektę leczenia farmakologicznego - zmianę dawkowania preparatu lub dodanie innego leku ułatwiającego zasypianie. Szczegółowe informacje na ten temat przekraczają możliwości naszego serwisu. Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym.

Odpowiednie leczenie zaburzeń lękowych jest podstawowym warunkiem ustąpienia bezsenności, która jest najprawdopodobniej wtórna do tych zaburzeń. Rozpoznanie zespołu opóźnionej fazy snu wydaje się mało prawdopodobne.

Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych. Trudno mi odnieść się do Pana pytania dotyczącego skuteczności. Zależy ona od wielu czynników, m.in. od metody terapii. Wielu pacjentów i terapeutów traktuje psychoterapię grupową jako wstęp do indywidualnej terapii. Trzymiesięczny kontrakt terapeutyczny nierzadko jest zbyt krótki, aby rozwiązać kluczowe problemy.

Z pozdrowieniami