Mam uczucie, że jestem obserwowany - czy to objaw choroby psychicznej?

Dzień dobry. Mam następujące pytanie. Jakiś czas temu miałem wrażenie że jestem obserwowany przez ludzi. Wyglądało to tak, że obawiałem się osób w przejeżdżających samochodach. Miałem wrażenie, że szczególnie się mną interesują. Czy to może być objaw jakiejś choroby psychicznej ?

Dzień dobry,
Objaw który został przez Pana zaobserwowany to tzw. urojenie, które obok halucynacji należy do grupy objawów wytwórczych. Objawy te są obecne w psychozach (choroby psychiczne) i wymagają konsultacji lekarskiej. Oczywiście pojedyncze urojenia można spotkać także w przebiegu innych zaburzeń psychicznych np. w depresji, zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym, po zażyciu narkotyków itd. W Pana przypadku rokowania powinny być pomyślne, gdyż zachował Pan krytycyzm wobec objawu i jest Pan w wieku pozwalającym raczej wykluczyć początek choroby psychicznej jak np. schizofrenia. Doradzałabym jednak konsultację z psychiatrą, gdyż jest ryzyko nawrotu objawów w niedalekiej przyszłości a w najgorszym wypadku nawet epizodu psychotycznego. Oczywiście nie chce w Panu wzbudzać lęku, gdyż mogło się to zdarzyć tylko jednorazowo, lecz uczulam Pana na to że warto to skonsultować. Mam nadzieje, że wszystko będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl.