Mam usunięty pęcherzyk - jak mam schudnąć?

Witam jestem Marta, mam 20 lat i mam problem z nadwagą. Moja waga to 84kg a wzrost 158cm. Obecnie nie pracuję ale poszukuję pracy. Moja aktywność fizyczna jest niska siedzę w domu przed komputerem lub tv. Ponad dwa lata temu też podejmowałam próby odchudzania sie i wtedy schudłam 23 kg, (ale wtedy też moja największa waga wynosiła 73 kg). Schudłam bo mało jadłam i bardzo dużo ćwiczyłam piłam zieloną herbatę albo czerwoną i dużo wody mineralnej zero słodyczy. Jakiś czas później często bolała mnie wątroba i poszłam do lekarza który po badaniu USG STWEDZIŁ ŻE MAM KAMIENIE NA WORECZKU (moja mama, babcia także to mają a lekarz powiedział, że to jest dziedziczne) po miesiącu poszłam do szpitala na usunięcie woreczka żółciowego metodą laparoskopową. Obecnie minęło od zabiegu 4 miesiące czuję się dobrze ale po zabiegu przytyłam 10 kg, wiem dlaczego bo dwa tygodnie po zabiegu już prawie wszystko jadłam i wiem, że to był błąd. Teraz ważę 84 kg i chciałabym schudnąć gdyż ciężko mi się poruszać i wstydzę się wychodzić z domu już w pewnym stopniu mam obsesje. I gdy tylko się zdenerwuje zaczynam jeść, a potem tego żałuję. W mojej rodzinie mama i babcia ze strony mamy i ojca są kobietami otyłymi. Mój przykładowy jadłospis to np. poniedziałek śniadanie godz.9.00- jogurt jogobela i bułka zwykła a do tego szklanka herbaty słodzona 1 łyżeczką i jeszcze dwie kanaki np z wędliną. Między śniadaniem a obiadem jem kanapki, a rzadko kiedy owoce. Obiad; godz. 13.00- 5 ziemniaków, sos z mięsem wieprzowym i surówka z marchewki kapusty kiszonej z kilkoma kroplami cytryny. Później około godziny 15 już jestem głodna i wtedy jem smażoną kiełbaskę cienką lub jajecznice. Ogólnie jem bardzo dużo i jestem ciągle głodna. A później wieczorem 20.00 to co wpadnie mi w ręce to jem bo nie mogę sie opanować. Proszę mi powiedzieć jak mam postępować aby schudnąć i już więcej nie przytyć a po za tym czy mogę pić czerwoną albo zielona herbatę? Teraz nie przyjmuję żadnych leków. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam.

Przede wszystkim powinnaś popracować nad swoim samopoczuciem, motywacją i celem odchudzania. Bez tego będzie Ci trudno powrócić bez przeszkód do prawidłowej masy ciała. Jeśli masz taką możliwość udaj się do dietetyka, który nauczy Cię jak zdrowo się odżywiać, pomoże Ci się zmotywować i trwać w sowim postanowieniu. Dodatkowo poszukaj wsparcia w rodzinie, wytłumacz im dlaczego chcesz się odchudzać i poproś o pomoc.
Jeśli chodzi o dietę po operacji pęcherzyka żółciowego, to jest  to po prostu dieta lekkostrawna, którą możesz stosować bez obaw, że przytyjesz. Można ją stosować lub nie. W Twoim przypadku popełniłaś błąd, że tego nie zrobiłaś, jednak teraz wystarczy, że wprowadzisz zdrowe nawyki żywieniowe, które znajdziesz tu: http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
Powinnaś również uświadomić sobie jak istotne dla Twoje zdrowia, sylwetki i samopoczucia jest właściwe odżywianie. Dieta odchudzająca nie powinna polegać na restrykcyjnym ograniczaniu podaży kalorii oraz pomijaniu posiłków. Najważniejsza jest regularność oraz odpowiednia motywacja. Mądra dieta nie jest trudna i nie wymaga wielu wyrzeczeń, a utrata masy ciała jest trwała. Przede wszystkim unikaj diet popularnych, których wynikiem jest efekt jojo a także brak podstaw zdrowotnych.
Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej, ale zacznij od prostych ćwiczeń i umiarkowanej aktywności- 30 minut 3 razy w tygodniu. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.